Γ Εθνική : Βαθμολογική “ανάσα” για τον ΑΟ Πυλίου

Μεγάλη νίκη με τεράστια βαθμολογική σημασία που του δίνει ώθηση για την συνέχεια πέτυχε ο ΑΟ Πυλίου που επικράτησε με 2-1 του Αιολικού για την 18η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής και έφτασε έτσι τους 20 βαθμούς.

Σκόρερ για τους νικητές οι Γεωργιάδης και Δρόσος ενώ για τον Αιολικό σκόραρε με αυτογκόλ ο Κωνσταντινίδης.

Πολύ νωρίς στο παιχνίδι, μόλις στο 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ όταν ο Γεωργιάδης εκτέλεσε το φάουλ με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Συνοδινού για το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και προσπαθούσαν απ’ τα πλάγια να απειλήσουν με τον Αιολικό να έχει την πρώτη του καλή στιγμή στο ματς στο 27’ όταν το μακρινό πλασέ του Ντοματά πέρασε άουτ στο 27’.

Στο επόμενο λεπτό ο ΑΟ Πυλίου κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ όταν ο Φονσέκα με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Δρόσο και εκείνος με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον εξερχόμενο Συνοδινό για το 2-0. Απ’ το 30’ και μετά ο Αιολίκος προσπάθησε να πάρει μέτρα στο ματς και στο 35’ μείωσε όταν ο Κρητικός έκανε την σέντρα σουτ απ’ τα δεξιά και ο Κωνσταντινίδης άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 57’ όταν ο Γεωργιάδης έκανε την διαγώνια μπαλιά ο Δρόσος πλάσαρε στην κίνηση και ο Εμπουμπά από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω απ’ την εστία του Συνοδινού. Οι “βυσσινί” προσπαθούσαν να ελέγξουν τον ρυθμό, είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και στο 79’ έφτασαν ξανά σε θέση βολής όταν ο Δρόσος μπήκε απ’ τα δεξιά έκανε την παράλληλη πάσα με τον Εμπουμπά να πλασάρει την μπάλα όμως να κοντράρει και να περνά κόρνερ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αιολικός προσπάθησε να πάρει μέτρα όμως δεν κατάφερε να φτάσει στην μεγάλη φάση μπροστά απ’ την εστία του Τοπουζλή με τους γηπεδούχους να έχουν ακόμη δύο καλές στιγμές στο 83′ με το Γεωργιάδη Γ.Ι. και στο 89’ με τον Βεζιρτζόγλου με το 2-1 να μένει μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

ΑΟ Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος) : Τοπουζλής, Πλατέλλας, Δεληζάνος, Κωνσταντινίδης, Γεωργιάδης Γ.Σ., Γεωργιάδης Γ.Ι., Χατζηβασίλης, Εμπουμπά (81′ Χατζησουλεϊμάν), Βεζιρτζόγλου (90′ Συντιχάκης), Φονσέκα (70′ Μεντής), Δρόσος (90′ Μαργαρίτης).

Αιολικός (Θοδωρής Γιακαλής): Συνοδινός, Μωΰσίδης, Κρητικός, Σουβατζόγλου, Πάτας, Νικολάου, Μουζακίτης, Κεσίδης, Ντοματάς (72′ Αναγνώστου), Νίκα, Κονδύλης.