Επιβλητικός στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός απέναντι στον Ηρακλή των πολλών προβλημάτων (βαθμολογία)

Ο Ολυμπιακός επέβαλλε τον ρυθμό του στο δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 56-32) και πέτυχε στο ΣΕΦ επί του Ηρακλή (94-65) την 14η νίκη του στη Basket League της φετινής σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι λόγω προβλημάτων υγείας εμφανίστηκαν στο φαληρικό στάδιο με επτά παίκτες, εκ των οποίων οι δύο ήταν ο 16χρονος Παναγιώτης Αργυρούλης και ο 15χρονος Γιάννης Κομνιάδης που έκαναν ντεμπούτο στην κατηγορία. Παρόλα αυτά για τρία δεκάλεπτα ο Ηρακλής ήταν ανταγωνιστικός.

Οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν την αναμέτρηση με 31 ασίστ, 23 κλεψίματα και 17 λάθη. Ο Κώστας Παπανικολάου με 21 πόντους με 5/7 τρίποντα και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γιώργος Πρίντεζης, που σκόραρε 15 πόντους με 6/9 σουτ εντός πεδιάς.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πέτυχε 12 πόντους μόνο με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (4/7), ενώ ο Τόμας Γουόκαπ είχε 5 πόντους και 6 ασίστ.

Από τον Ηρακλή ο Μπράντον Γκάρετ έκανε νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους με 7/10 δίποντα και 10 ριμπάουντ. Ο Μάικ Χένρι είχε 19 πόντους.

Με 10 πόντους με δύο τρίποντα του Παπανικολάου, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 18-10 δυόμιση λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Κουίνσι Έισι με τρίποντο στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκάλεπτου, έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα 9 πόντων (23-14), όμως, ο Ηρακλής κατάφερε με πρωταγωνιστή τον Γκάρετ να ισοφαρίσει σε 31-31, 3’ και 36’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τέσσερις πόντους του Σάσα Βεζένκοφ και τρίποντο του Λαρεντζάκη (38-31 στο 18’). Από το τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους μέχρι λίγο μετά το 22’, οι «κυανόλευκοι» έτρεξαν σερί 9-0 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Χένρι και προσπέρασαν με 40-38.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με τρία τρίποντα από τους Πρίντεζη, Γουόκαπ και Τάιλερ Ντόρσει (49-42 στο 26’), όμως, ο Ηρακλής έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 27’ (52-48). Από εκείνο το σημείο και μετά οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλλαν τον ρυθμό τους με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου και πριν συμπληρωθεί το 31’ η διαφορά είχε ανέβει στους 16 πόντους (66-50).

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν οι 31 πόντοι (94-63) λίγο πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-33, 61-50, 94-65.