Premier League : Πέρασε από το Community η Λίβερπουλ και περιμένει ένα…δώρο από την Πάλας (vid)

Η Λίβερπουλ πήρε επαγγελματική νίκη στην έδρα της Μπράιτον με 0-2 για την 28η αγωνιστική της Premier League και συνεχίζει να είναι στη δεύτερη θέση και στο -3 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Απλά τη δουλειά της έκανε η Λίβερπουλ στο Μπράιτον, χωρίς να εντυπωσιάσει. Με ένα γκολ του Λούις Ντίας στο 19′ και ακόμα ένα από πέναλτι του Σαλάχ στο 61′ νίκησε με 2-0 την τοπική ομάδα. Ο Αιγύπτιος ήταν ξανά το σημείο αναφοράς των «κόκκινων», οι οποίοι συνεχίζουν να ακολουθούν κατά πόδας την Μάντσεστερ Σίτι αφού βρίσκονται στο -3 από την κορυφή

Ο Σαλάχ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 61′ πέτυχε το γκολ Νο 2.000 για την ομάδα του στην Premier League και να γίνεται ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Λίβερπουλ με 20+ γκολ στο πρωτάθλημα σε τέσσερις διαφορετικές σεζόν.

Η Μπράιτον μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και μέσα στα πρώτα 10 λεπτά είχε κάνει τρεις τελικές φάσεις με δύο σουτ και μια κεφαλιά. Η Λίβερπουλ βρήκε σιγά σιγά τα πατήματα της μέσα στον αγωνιστικό χώρο και στην πρώτη της ευκαιρία κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Πιο συγκεκριμένα στο 19ο λεπτό, ο Ματίπ έβγαλε εξαιρετική μπαλιά από την πίσω γραμμή και ο Ντίας πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας της Μπράιτον, για να προλάβει τον Σάντσεθ στην έξοδο και να γράψει το 1-0 για τους Reds.

Η Λίβερπουλ λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έχασε μια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της όταν το πλασέ του Σαλάχ στο 43′ σταμάτησε πάνω στο σώμα του Σάντσεθ με το ημίχρονο να βρίσκει προηγούμενους τους κόκκινους με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση. Αρχικά στο 57′ λεπτό ένα σουτ του Σαλάχ σταμάτησε στο δοκάρι και ένα λεπτό αργότερα το σουτ πέρασε εκτός εστίας.

Στο 59′ λεπτό η Λίβερπουλ κέρδισε πέναλτι όταν ένα σουτ του Κεϊτά σταμάτησε επάνω στο χέρι Μπισούμα με τον Αιγύπτιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση, να ευστοχεί και να κάνει το 2-0 για τους κόκκινους.

Η μοναδική ευκαιρία που είχε η Μπράιτον στο δεύτερο ημίχρονο ήταν στο 89′ του αγώνα όταν μετά από την προσπάθεια του Γουέλμπεκ ο Άλισον έκανε μια εξαιρετική επέμβαση κα κράτησε το μηδέν στην εστία του. Έτσι το 2-0 για την Λίβερπουλ έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με τους κόκκινους να παραμένουν στο κυνήγι της πρώτης θέσης.

Μπράιτον (Γκρέιαμ Πότερ) : Σάντσεθ, Φέλτμαν, Ντανκ, Κουκουρέγια, Λάμπτεϊ, Αλσάτε (46′ Λαλάνα / 53′ Γκρος), Μπισούμα (66′ Γουλμπεκ), ΜακΆλιστερ, Μαρτς, Μοπέ, Τροσάρ

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ) : Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (86′ Μίλνερ), Φαμπίνιο, Κεϊτά (65′ Τιάγκο), Σαλάχ (65′ Ζότα), Μανέ, Ντίας