Bundesliga : Μείωσε τη διαφορά η Ντόρτμουντ, μεγάλο “διπλό” της Κολωνίας στο BayArena (vids)

Η Ντόρτμουντ δεν λέει να… ξεκολλήσει από την Μπάγερν Μονάχου, παραμένοντας στο κυνήγι των Βαυαρών. Οι Βεστφαλοί εκμεταλλεύθηκαν την ισοπαλία της ομάδας του Γιούλιαν Νάγκελσμαν και επικράτησε με σκορ 1-0 της Αρμίνια Μπίλεφελντ για την 26η αγωνιστική της Bundesliga.

Έτσι οι «κίτρινοι» έφτασαν τους 63 πόντους, όντας πλέον στο -7 από την πρώτη θέση, και έχοντας μάλιστα παιχνίδι λιγότερο που αν κερδίσουν τότε θα πλησιάσουν ακόμα περισσότερο, βάζοντας φωτιά στην υπόθεση τίτλο.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό, με ευκαιρίες και από τους δύο αντιπάλους. Η Ντόρτμουντ όμως ήταν εκείνη που κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς, χάρη στο τέρμα του Μάριους Βολφ στο 21ο λεπτό του αγώνα.

Στο άλλο ματς που ήταν την ίδια ώρα, η Άινχτραχτ πήρε μια σημαντική νίκη επί της Μπόχουμ, ανεβαίνοντας στους 37 βαθμούς και την 9η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν 11οι με 32 πόντους.

Το σκορ άνοιξε ο Πόλτερ για την Μπόχουμ που προηγήθηκε στο 19′ για το 1-0, όπου ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος όμως όλα άλλαξαν, με τους «αετούς» να κάνουν το 1-1 στο 46′ με αυτογκόλ του Μάσοβιτς, ενώ τη νίκη στην ομάδα του έδωσε ο Καμαντά στο 52′.

Διπλό το κακό για την Μπάγερ Λεβερκούζεν. Ηττήθηκε 1-0 από την Κολωνία σε ένα ματς όπου τραυματίστηκε ο Φλόριαν Βιρτς. Tο νέο μεγάλο αστέρι της Μπάγερ στο 24’ του αγώνα βρέθηκε στο έδαφος και αποχώρησε με φορείο, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για ρήξη χιαστού στο αριστερό γόνατο. Ο Σίντλερ ήρθε από τον πάγκο και χάρισε τη νίκη στην Κολωνία που είναι στην 7η θέση. Μπήκε στο 64’ και τρία λεπτά μετά σκόραρε γράφοντας το 0-1 που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Τέλος, η Λειψία επέστρεψε στις νίκες απέναντι στην τελευταία του πίνακα και πέρασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Μετά την ισοπαλία κόντρα στη Φράιμπουργκ, η Λειψία βρήκε… θύμα να ξεσπάσει και με έξι διαφορετικούς σκόρερ διέλυσε με το εκκωφαντικό 6-1 την Γκρόιτερ Φιρτ για να παραμείνει στην τέταρτη θέση της Bundesliga.