Δεν άφησε περιθώρια ο Παναθηναϊκός, 75-57 το Περιστέρι (βαθμολογία)

Την 14η νίκη του στη Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 75-57 του Περιστερίου στο ΟΑΚΑ για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» παρά τις απουσίες που είχαν, κατόρθωσαν από το ξεκίνημα να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό έχοντας σταθερά διψήφια διαφορά στη διάρκεια της αναμέτρησης. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να είναι ανταγωνιστικοί, ώστε να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. O Oκάρο Γουάιτ με 17 και ο Ντάριλ Μέικον με 16 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του «τριφυλλιού» ενώ από το Περιστέρι o Μωραΐτης είχε 11.

Το +8 (8-0 στο 3′) του «τριφυλλιού» στο ξεκίνημα έβαλε τις βάσεις για τη συνέχεια, αφού οι ψηλοί των γηπεδούχων έκαναν σπουδαία δουλειά, προβληματίζοντας διαρκώς την άμυνα του Περιστερίου. Την ίδια ώρα, οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς είχαν 1/9 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί με 14 πόντους διαφορά (28-14) στο 14′ της αναμέτρησης.

Ό,τι κι αν δοκίμαζε ο προπονητής του Περιστερίου δεν είχε αποτέλεσμα, πολύ απλά γιατί οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνέχισαν να αποδίδουν εξαιρετικά στην άμυνα. Σε τέτοιο βαθμό που το προβάδισμα έφτασε μέχρι το +20 (37-17 στο 18′) για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, η οποία διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι την ανάπαυλα (40-23) παρά το γεγονός πως ο Νεμάνια Νέντοβιτς δεν είχε σκοράρει στα 6’48” που χρησιμοποιήθηκε στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι τους 11 (49-38 στο 28′) αφού η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση με συνέπεια η διαφορά ν’ ανέβει ξανά σε υψηλά επίπεδα και το υπόλοιπο της αναμέτρησης να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα με τους «πράσινους» να φτάνουν στην επικράτηση.

Tα δεκάλεπτα: 20-13, 40-23, 58-43, 75-57.