Μεγάλη εμφάνιση του Άρη, 91-73 την ΑΕΚ (vid με στιγμιότυπα+βαθμολογία)

Mε επιμέρους σκορ 29-14 στην τελευταία περίοδο, ο Άρης πέτυχε στο Αλεξάνδρειο επί της ΑΕΚ (91-73) την έβδομη νίκη του στη Basket League της φετινής σεζόν.

Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου το ματς ήταν αμφίρροπο με την Ένωση με δύο τρίποντα των Άντι Ράουτινς, Νίκου Παππά στα τελευταία 1’ και 20’’ της περιόδου να μειώνει σε 62-59.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο πολύ δυναμικά και με σερί 14-0 σε μόλις 3’ και 24’’ με δύο τρίποντα των Άντονι Κάουαν, Ολιβιέ Χάνλαν, αύξησε το προβάδισμα του στους 17 πόντους (76-59).

Ο Ράουτινς με τρίποντο (76-62 στο 34’) διέκοψε το σερί του Άρη, αλλά ακολούθησε νέο σερί για τους γηπεδούχους. Με εννέα αναπάντητους πόντους (οι πέντε με ένα τρίποντο από τον Σακούρ Τζούστον), ο Άρης προηγήθηκε με 23 πόντους (85-62) 4’ και 5’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Η διαφορά των 23 πόντων ήταν και η μεγαλύτερη για τους νικητές στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73.