Ακόμη και στη μέτρια μέρα της κερδίζει η Βέροια!

Σε μια μέτρια μέρα, η Βέροια επικράτησε και του Ολυμπιακού Β, κάνοντας ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση της κορυφής στον 1ο όμιλο της Super League 2.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη επικράτησε με 1-0 των “ερυθρολεύκων”, χάρη σε ένα γκολ του πρώτου σκόρερ της κατηγορίας, Γιάννη Πασά και συγκεκριμένα στο 15ο λεπτό.

Έκτοτε, ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του αγώνα και έχασε σημαντικές ευκαιρίες ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι, με αμφότερες τις ομάδες να θέλουν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, παίρνοντας τον έλεγχο του κέντρου. Οι τελικές προσπάθειες ήταν ελάχιστες σε αυτό το διάστημα με τον Ολυμπιακό να μην καταφέρνει να σκοράρει στο 33,’ όταν ο Σουρλής βγήκε τετ α τετ αλλά άνοιξε λίγο παραπάνω το κοντρόλ, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να ισοφαρίσει το παιχνίδι μετά το γκολ του Πασά στο 15’ με κοντινή κεφαλιά από αμφισβητούμενη θέση.

Οι παίκτες του Ιμπαγάσα κυριάρχησαν στο δεύτερο μισό του ματς, χάνοντας καλές ευκαιρίες. Στο 48’ ο Σουρλής σούταρε ελάχιστα άουτ και τέσσερα λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης είχε σουτ με καλές προϋποθέσεις μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Βοΐλη έφυγε λίγο έξω ενώ ο Τζολάκης μπλόκαρε αμέσως μετά το κοντινό σουτ του Πασά. Ο Ολυμπιακός πατούσε πολύ καλύτερα, εκμεταλλευόμενος τον γρήγορο ρυθμό που είχε αποκτήσει το ματς με τον Κωστή να έχει νέα ευκαιρία στο 68’ με σουτ που έφυγε άουτ. Ο Λιάτσος πλάσαρε αδύναμα στο 82’ με το ματς τελικά να ολοκληρώνεται με 1-0.

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης) : Βελλίδης, Μουχάλης, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Δημόπουλος (76′ Παπαχρήστος), Γαβριηλίδης, Οικονόμου, Μούργος, Φοφανά (60′ Κούατενγκ), Πασάς (76′ Καπνίδης), Γιακουμάκης (66′ Κάτσε)

Ολυμπιακός Β (Αριέλ Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Κινκουέ, Νίκολιτς, Ντόι (46’ Νταμπό), Ξενιτίδης, Σουρλής, Κωστή (86’ Α. Μπα), Μαρίνος (70’ Λιάτσος), Βοΐλης.