Serie A : Πέρασε από το Renato Dall’Ara η Αταλάντα, “καταιγίδα” η Ρόμα (vids)

Μετά από δύο σερί αγωνιστικές μακριά από το «τρίποντο», η Αταλάντα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και μάλιστα με «διπλό» (0-1) στην έδρα της Μπολόνια, στο κλείσιμο της αυλαίας της 30ης ημέρας στη Serie A.

Το γκολ της… απόδρασης των ««μπεργκαμάσκι», σημειώθηκε από τον Ελχατζί Σισέ στο 82′, χαρίζοντας στην Αταλάντα τη 10η νίκη της μακριά από το «σπίτι» της και την παραμονή της στα ευρωπαϊκά εισιτήρια της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Νωρίτερα, η Ρόμα παίζοντας εξαιρετικά ειδικά στο πρώτο ημίχρονο πήρε το ντέρμπι της Ρώμης επικρατώντας της Λάτσιο με 3-0. Παράλληλα η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση αφήνοντας πίσω της την Λάτσιο.

Η Ρόμα πήρε κεφάλι στο ντέρμπι μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ, η μπάλα βρήκε στο οριζόνιο δοκάρι, κατέληξε στα πόδια του Έιμπραχαμ που από κοντά δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 1-0.

Στο 22′ η Ρόμα έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Οι παίκτες του Μουρίνιο, κυκλοφόρησαν καταπληκτικά τη μπάλα, ο Κάρσντορπ έκανε η σέντρα από τα δεξιά και ο Έιμπραχαμ με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στο 40′ ο Πελεγκρίνι με καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Στρακόσια για το 3-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ελάχιστες οι καλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.