Από τα 11 βήματα ο Μακεδονικός, 1-0 τον ΟΦΑΜ (photos)

Εφαρμόζοντας σπουδαία πίεση στον αντίπαλο του, ο Μακεδονικός κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας με σκορ 1-0 επί του ΟΦ Αγίου Ματθαίου για την 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής και συνεχίζει πρωτοπόρος.

Μετά από δύο διαδοχικές ήττες, κόντρα σε Εδεσσαϊκό και Κοζάνη, ο Μακεδονικός όφειλε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα άμεσα και ο αγώνας κόντρα στον ΟΦ Αγίου Ματθαίου ήταν μια καλή ευκαιρία. Το 2-2 του πρώτου αγώνα στην Κέρκυρα δεν αποτελούσε αιτία φόβου για τους «πράσινους» που γνωρίζουν καλά τις δυνατότητες του ρόστερ και την ικανότητα του να ανταπεξέλθει παρά τις σημαντικές απουσίες των Τσουκάνη, Χασάνογλου και Βασιλείου.

Μετά από ένα ημίχρονο με αρκετή ένταση, αγωνία και πίεση, στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο ήρθαν και οι πρώτες μεγάλες φάσεις στο παιχνίδι.

Στο 50′, ο Πέριτς τέσταρε την ετοιμότητα του Γουναρίδη σουτάροντας από απόσταση, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούει σωστά παρά τις απαιτήσεις τη φάσης. Στην εξέλιξη του παιχνιδιού, ο Μακεδονικός πάτησε περιοχή με πολύ όμορφη αντεπίθεση, όμως η κεφαλιά του Μπρατσιάνι, ύστερα από γλυκιά σέντρα του Ζαννάκη, ήταν ελάχιστα άστοχη.

Δείχνοντας τρομερή επιθυμία και με ψυχή λιονταριού, «πράσινοι» σφυροκοπούσαν την περιοχή του Σκάρπου με σέντρες από πλαγιοκοπήσεις, όμως δεν εμφανιζόταν αποδέκτης που θα μπορούσε να απειλήσει. Σε μία από τις προωθήσεις του ως την περιοχή των Κερκυραίων, ο Χατζηκωνσταντίνου υποδέχτηκε σέντρα και έπεσε από το μαρκάρισμα του Μποζίκη, κερδίζοντας πέναλτι. Με το ρολόι να δείχνει 59 λεπτά αγώνα, ο Τοπούζης δεν λάθεψε από τα έντεκα βήματα και έγραψε το 1-0, πετυχαίνοντας το 9ο εφετινό του τέρμα!

Για την υπόδειξη του ρέφερι Αντωνίου από τη Λάρισα διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι.

Η εξέλιξη επέτρεψε στον Γιώργο Αμανατίδη και τους συνεργάτες του να μην προβούν στις προγραμματισμένες αλλαγές με Λάλκοβιτς και Θεοδωρίδη. Αμφότεροι, ωστόσο, μπήκαν στο παιχνίδι λίγο αργότερα δίνοντας επιπλέον επιθετική πνοή στον Μακεδονικό που έμοιαζε έτοιμος να «κλειδώσει» το τρίποντο με δεύτερο γκολ. Αυτό θα μπορούσε να έχει έρθει στη φάση του 77ου λεπτού, όταν η λόμπα του Λάλκοβιτς νίκησε τον Σκάρπο αλλά όχι και το οριζόντιο δοκάρι, με την κερκίδα σχεδόν να έχει ήδη πανηγυρίσει την επίτευξη του 2-0 πριν νιώσει την απογοήτευση της ατυχίας…

Παρά την ένταση και την αγωνία, δεδομένου ότι ο ΟΦΑΜ – με κορυφαίο τον Καμαρά που ξεχώρισε για την ενέργεια στο παιχνίδι του – είχε βαθμολογικό κίνητρο κυνηγώντας τη σωτηρία του, εντούτοις ο χρόνος κύλησε ως και το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων χωρίς άλλες συγκινήσεις και με τον Μακεδονικό νικητή.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Μακεδονικός (Γιώργος Αμανατίδης): Γουναρίδης, Χατζηκωνσταντίνου, Σαραγιώτης, Πολύζος, Αναγνώστης, Δοξάκης, Γαρύφαλλος, Ουζούνογλου (87′ Καράμπελας), Ζαννάκης (65′ Λάλκοβιτς), Μπρατσιάνι (80′ Τσιαμπάζης), Τοπούζης (80′ Θεοδωρίδης).

ΟΦ Αγίου Ματθαίου (Γιάννης Γκαμπέτας): Σκάρπος, Ταμπάκου, Τζορμπατζίδης, Γραικός, Μποζίκης, Σπίνουλας, Καμαρά, Κοκονόζι, Πέριτς (74′ Σκύφτας), Γωνιάδης, Μπλέτσας (79′ Μαγγώνης).