“Μαύρη σελίδα” στην ιστορία του Φιλίππου, υποβιβάστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του

Αξίωμα φέρουν και οι δύο, αλλά, να που ο Δούκας κέρδισε τον ”Βασιλιά” σε ένα ματς από εκείνα που πράγματι μένουν στην ιστορία για τη σημειολογία τους, καθώς, έκρινε μία κατηγορία.

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Φίλιππος Βέροιας υποβιβάσθηκε καθώς ηττήθηκε στην έδρα του, στην τελευταία αγωνιστική των play out, με 28-26 από τον Δούκα που συνεχίζει από το 1985 να είναι διαρκώς στη μεγαλύτερη κατηγορία του ελληνικού χάντμπολ.

Στο ντεμπούτο του Γιώργου Χαλκίδη στον πάγκο του, ο Δούκας ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή του αγώνα και πήρε, μάλιστα διαφορά ακόμα και με 6 γκολ.

Στην επανάληψη, ο Φίλιππος αντέδρασε, μείωσε, αλλά, σε ένα ελεύθερο πλέον  ματς, με νευρικότητα, ρίσκο και πολλά λάθη, ο Δούκας κράτησε το προβάδισμα και εντέλει με διαφορά 2 γκολ, έφθασε στη νίκη, ρίχνοντας στην Α2 Εθνική την ομάδα των 6 ξένων παικτών και (κυρίως) των 9 Πρωταθλημάτων και των 6 Κυπέλλων Ελλάδος….

Τα πεντάλεπτα :  1-3, 2-5, 3-7, 4-10, 7-11, 8-13 (ημίχρονο), 11-14, 15-18, 15-20, 18-22, 22-26, 26-28.

Διαιτητές : Πατιός-Τσιάνας.

Από 4 δίλεπτες για τις 2 ομάδες (απεβλήθη με 3η δίλεπτη στο 47′ ο Γιόσμου του Δούκα).

Απευθείας κόκκινη στο 44′ για τον Κωστακίδη του Φίλιππου, καθώς σε εκτέλεση πέναλτι η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Τα πέναλτι ήταν 2/4 και 4/4 αντίστοιχα.

Φίλιππος Βέροιας (Παυλίδης): Μποροντάι , Κωστακίδης 5, Μέχιτς 1, Εμμανουήλ, Σόφρανατς, Κουκουτσίδης 4, Κυριακίδης , Μούγιτς 2, Β. Φιλόσογλου 3, Στανκίδης, Άγκοβιτς , Παπαδόπουλος 4, Σαμάρσκι 5, Κ. Φιλόσογλου, Παπαγιάννης 2, Καραγιοβάννης.

ΑΣΕ Δούκα (Χαλκίδης): Νικολίνταης, Μαρκατάτος, Παγιάτης 7, Κοβάνης,  Γερουλάνος 2, Αναστασίου, Ασλής, Πάνου 4, Ντούνης 1, Γιάντσα 4, Αποστολίδης 3, Ιβάνοβιτς , Κολλύρης, Γιόσμου 2, Στεφανίτσης , Τσιγαρίδας 5.