Πέτυχε τον στόχο του ο Παναθηναϊκός, 77-67 τον ΠΑΟΚ (βαθμολογία)

Στην επιστροφή του Ιωάννη Παπαπέτρου στη δράση ο Παναθηναϊκός νίκησε με 77-67 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» που βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας πέτυχαν τον στόχο τους με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κυριαρχεί στη ρακέτα απέναντι στον αξιόμαχο ΠΑΟΚ. Ο διεθνής σέντερ είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ από τον «δικέφαλο» του Βορρά ο Γκριν είχε 15 πόντους.

Οι «πράσινοι» ήθελαν από νωρίς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Το +9 (13-4) του 4′ ήταν ενδεικτικό, με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να έχουν 4/5 σουτ ως εκείνο το σημείο. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με επιθετική αιχμή τον Ζρμέιν Λαβ, ωστόσο ο Παναθηναϊκός δημιούργησε διψήφια διαφορά (36-26 στο 17′). Η κυριαρχία του Γιώργου Παπαγιάννη κοντά στο καλάθι και οι έξτρα επιλογές που προσέθετε η παρουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου στην περιφέρεια έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους που πήγαν στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα (44-31) με 10/13 δίποντα, 6/15 τρίποντα και 7 ασίστ ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι από τα 6.75 (5/18 τρίποντα).

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά στο +22 (55-33), σε ένα διάστημα που οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να αντιδράσουν σε άμυνα και επίθεση. Από την στιγμή άλλωστε που τα λάθη αυξάνονταν και τα ποσοστά έπεφταν κι άλλο, ο ΠΑΟΚ δεν ήταν εφικτό να μεταφέρει πίεση στην απέναντι πλευρά. Κάπως έτσι η διαφορά διατηρήθηκε σε επίπεδα ασφαλείας για τους γηπεδούχους, οι οποίοι χάρη στο +15 (63-48 στο 30′) είχαν το δικαίωμα να κάνουν την απαιτούμενη διαχείριση μέχρι το φινάλε. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη διατήρησε το πάνω χέρι ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά στους εννέα λίγο πριν από τη λήξη αφού τα περιθώρια ήταν περιορισμένα, προκειμένου ν’ αλλάξει περαιτέρω η εικόνα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-31, 63-48, 77-67