Εθνικές Ομάδες

Ισόπαλη και με την Ουγγαρία η Εθνική U17 και όλα κρίνονται την τελευταία αγωνιστική

Η Εθνική Παίδων αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την αντίστοιχη της Ουγγαρίας στο Sportpark Parkzicht στην Ολλανδία για τη 2η αγωνιστική του Elite Round του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Under 17 και η πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική.

Στο 30ο λεπτό ο Γιάννης Γκιτέρτσος άνοιξε το σκορ για την Εθνική Ομάδα μετά από ασίστ του Γκούμα. Στη συνέχεια του αγώνα, η Εθνική διαχειρίστηκε το προβάδισμα της, όμως στις καθυστερήσεις η Ουγγαρία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με σκόρερ τον Komlósi στο 3ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επόμενη αντίπαλος της Εθνικής, η Ολλανδία, την Τετάρτη 30 Μαρτίου (17:00) στο Sportpark Parkzicht-Uden.

Στο άλλο παιχνίδι του 1ου ομίλου η Ολλανδία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σλοβακία. Στην τελική φάση της διοργάνωσης, προκρίνεται ο πρώτος του κάθε ομίλου, καθώς και οι 7 καλύτεροι δεύτεροι των 8 συνολικά ομίλων.

Ελλάδα (Α. Αλεξιάδης): Αγγελίδης, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Αλεξίου, Κωττάς, Δρόσος (58′ Αμπαρτζίδης), Λατίφης (58′ Αδάμ), Γκούμας (83′ Μαυρόπουλος), Καλοσκάμης (83′ Μαρουτσής), Γκιτέρτσος (69′ Τζίμας) , Φίλων.

Ουγγαρία (Z. Szélesi): Pécsi, Bodnár, Almássy (77′ Pócs), Kovacs, Szabó, Kocsis, Boros (70′ Pesti), Tóth (46′ Kovács) , Kalocsány (46′ Komlósi), Barkóczi (70′ Klausz), Lisztes.