Πάλεψε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Μακάμπι (vid)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ με 95-83 σε εξ αναβολής αγώνα για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο κι εκμεταλλευόμενοι τα καλά ποσοστά ευστοχίας τους έφτασαν στο 24-17. Συνεχίζοντας στο ίδιο επιθετικό τέμπο και με τον Μαντζούκα να εκτελεί πίσω από τα 6,75μ., οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοπορία με 46-43 στη δεύτερη περίοδο. Η Μακάμπι, ωστόσο, έκλεισε το ημίχρονο με δώδεκα αναπάντητους πόντους (46-55). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες βελτιώθηκαν και τα ποσοστά έπεσαν εκατέρωθεν, όχι όμως και η διαφορά των φιλοξενούμενων. Εννιά λεπτά πριν το τέλος η ομάδα του Τελ Αβίβ έφτασε και στο +15 (61-76), με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και να πλησιάζει στους πέντε, 74-79, με κρεσέντο του Νέντοβιτς. Δύο τρίποντα του Γουίλιαμς, ωστόσο, σε καίρια σημεία κράτησαν τη Μακάμπι στην πρωτοπορία και αποδείχτηκαν καθοριστικά για να φτάσει στη νίκη.

O Νεμάνια Νέντοβιτς με 21 και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού, ο Ντάριλ Μέικον πρόσθεσε 13, ο Λευτέρης Μαντζούκας 11, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης άλλους 6 μαζί με 11 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 26-23, 46-55, 58-70, 83-95