Bundesliga : “Αγκαλιά” με τον τίτλο η Μπάγερν, πιο κοντά στα “αστέρια” η Λεβερκούζεν

Η Bundesliga επέστρεψε μετά τη διακοπή των Εθνικών ομάδων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος να ξεκινά με πέντε δυνατά παιχνίδια.

Η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε δύσκολα της Φράιμπουργκ με σκορ 4-1, και παρότι τη μεγάλη έκταση του σκορ, οι Βαυαροί ζορίστηκαν αρκετά για περίπου 70 λεπτά στο ματς. Το σκορ για την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν άνοιξε ο Γκορέτζκα στο 58′, όμως πέντε λεπτά αργότερα, ο Πέτερσεν έκανε το 1-1.

Στο 73′ ο Γκνάμπρι έδωσε ξανά τα ηνία στην Μπάγερν για το 2-1, με τον Κομάν να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ σε 3-1 στο 82ο λεπτό. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάμπιτζερ.

Τη νίκη πανηγύρισε και η Μπάγερν Λεβερκούζεν επικρατώντας με σκορ 2-1 της Χέρτα Βερολίνου εντός έδρας, με την… ιστορία του αγώνα να γράφεται στο πρώτο μέρος.

Αρχικά, οι «ασπιρίνες» προηγήθηκαν με τον Αλάριο να κάνει το 1-0 στο 35′, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μπελαραμπί έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση, κάνοντας το 2-0. Οι πρωτευουσιάνοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Νταρίντα στο 42′ σε 2-1, όμως αυτό ήταν και το τελικό σκορ.