Serie A : Στην 5η θέση η Λάτσιο (vid)

Επιστροφή στις νίκες για τη Λάτσιο. Οι Ρωμαίοι επικράτησαν 2-1 της Σασουόλο για την 31η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Αποτέλεσμα που τους επαναφέρει στις ευρωπαϊκές θέσεις, έχοντας βέβαια ματς περισσότερο.

Για τους φιλοξενούμενους ο Γιώργος Κυριακόπουλος ήταν σε ακόμη ένα ματς στην ενδεκάδα. Αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου απ’ τον Ροζέριο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 17ο λεπτό με τον Λατσάρι. Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 51’ ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για τους «λατσιάλι». Η Σασουόλο απλά κατάφερε να μειώσει στο 4ο των καθυστερήσεων με τον Τραορέ.

Η Λάτσιο με τη νίκη της αυτή ανέβηκε στους 51 βαθμούς και είναι 5η, στο +1 από Αταλάντα και Ρόμα. Οι οποίες έχουν 2 και 1 ματς λιγότερα αντίστοιχα. Η Σασουόλο παρέμεινε στους 43.

Λάτσιο: Στρακόσια, Ατσέρμπι, Πάτρικ, Μάρουσιτς, Λέιβα (79’ Κατάλντι), Λατσάρι, Αλμπέρτο (90+3′ Άκπα Άκρπο), Σάβιτς (85’ Μπάσιτς), Τζακάνι, Ιμόμπιλε, Άντερσον

Σασουόλο: Κονσίλι, Αϊχάν, Φεράρι, Κυριακόπουλος (46’ Ροζέριο), Μίλντιρ (74’ Τόλιαν), Ενρίκε, Φρατέζι (74’ Αραουί), Τραορέ, Ντεφρέλ, Σκαμάκα (89′ Ζαμέλε), Ραζπαντόρι.