Μεγάλο “διπλό” του Απόλλωνα Πόντου στο Καυτατζόγλειο (vids)

Έχοντας τρεις διαφορετικούς σκόρερ, ο Απόλλων Πόντου διέλυσε με 3-0 τον Ηρακλή μέσα στο Καυτανζόγλειο στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του Βόρειου Ομίλου της Super League 2.

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι με τον Ηρακλή ο Απόλλων Πόντου, καθώς σάρωσε με 3-0 τους «κυανολεύκους».

Οι «κοκκινόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις ολιγωρίες του Γρηγοριάδη και της άμυνας του Ηρακλή πανηγυρίζοντας ένα υπερπολύτιμο τρίποντο που τους φέρνει πλέον στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο + 8 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ημίθεος έμεινε για τέταρτο διαδοχικό ματς δίχως νίκη με αποτέλεσμα να διατηρηθεί στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Στα του αγώνα, η αρμάδα του Καλαϊτζίδη ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από τραγικό λάθος του Γρηγοριάδη, ο Κουάκου πήρε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα, βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Και πριν καλά καλά συνέλθουν οι παίκτες του Γηραιού, δέχτηκαν και δεύτερο γκολ στο αμέσως επόμενο λεπτό. Νέα αδράνεια στην άμυνα και ο Ρούνεϊ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στους «κοκκινόμαυρους».

Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Ενομό στις καθυστερήσεις.

Ηρακλής (Κώστας Γεωργιάδης) : Γρηγοριάδης, Πανάγου, Πήλιος, Κωστούλας, Πατράλης, Χρουσιέλ, Σίλβα (71΄ Βιτίνιο), Γιουμπιτάνα (55΄ Τότσκα), Τομάς, Άλεξιτς, Μπαστακός.

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης) : Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Μαλουμαντσόκο, Καλαϊτζίδης (66′ Τσιμίκας), Ενομό, Ρούνεϊ, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Ελέ, Αμπούντου, Κουάκου.