Τρίποντο…ελπίδας για τη Ζάκυνθο (photos)

Σπουδαία νίκη της Ζακύνθου το απόγευμα της Κυριακής 3 Απριλίου στο Στάδιο επί του Καραϊσκάκη Άρτας με 2-0.

Το τρίποντο αυτό αυξάνει ακόμα λίγο τις ελπίδες της νησιώτικής ομάδας. Την κρατά ακόμα ζωντανή και της δίνει ‘ώθηση να πάει να παλέψει το επόμενο παιχνίδι στην Κρήτη με αντίπαλο τον Εργοτέλη. Οι νησιώτες πριν από το ματς έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο. Οποιοιδήποτε άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης θα ήταν καταδικαστικό για την ομάδα που θα την υποχρέωνε, λίγες αγωνιστικές πριν το τέλος να πάψει να ονειρεύεται τη σωτηρία της.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκει στην ομάδα της Ζακύνθου όταν στο 17΄ο Κοναγκάγια με ωραία κίνηση “έκοψε” την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, εκεί ο Ζε Εσόνο από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να πλασάρει με τους αμυνόμενους να απομακρύνουν! Η απάντηση στις ευκαιρίες ήταν άμεση για τους Αρτινούς όταν στο 24΄ ο Μέντες έκανε λάθος, η μπάλα κατέληξε στον Κορέλα, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ του ΑΠΣ!

Από το 25΄ και μετά η Ζάκυνθος προσπάθησε να μεταφέρει τη μπάλα στην εστία του Λαζάρεφς, αλλά δεν είχε σωστή ανάπτυξη με τον Κοναγκάγια να έχει πρόβλημα να παίξει σωστά το ρόλο του επιτελικού μέσου και τους Ζε Εσόνο και Κιτόκο να μην μπορούν να ξεδιπλώσουν επιθετικά την ομάδα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Τσιμέλι να γυρίζει πολλές φορές πίσω να μαζέψει μπάλα.

Στο 42΄ η Ζάκυνθος είχε μια καλή στιγμή όταν ο Κιτόκο έβγακε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Λαζάρεφς αλλά δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της! Και στο 43΄ ο Νικολακόπουλος εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, εκεί ο Τσιμέλι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Λαζάρεφς στο κέντρο της εστίας του, ο οποίος μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια! Στα εναπομείναντα λεπτά του έξτρα χρόνου του πρώτου μέρους οι νησιώτες είχαν ακόμα μια καλή στιγμή καθώς από το κόρνερ του Νικολακόπουλου, η μπάλα έφτασε στο 2ο δοκάρι στον Σολ, αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Λαζάρεφς!

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι με το καλημέρα βρέθηκαν μια ανάσα από το γκολ. Συγκεκριμένα στο 49΄ ο Ναζίμ βρήκε καταπληκτικά τον Ντοναλντόνι με όμορφη κάθετη πάσα, ο τελευταίος μπήκε μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά αλλά ο Μέντεζ σωτήρια με τα ακροδάχτυλα έσωσε την ομάδα του, με την μπάλα να βρίσκει μάλιστα και στο δεξί κάθετο δοκάρι του και στην συνέχεια να απομακρύνεται από τους αμυντικούς!!

Οι αλλαγές που πραγματοποίησε ο τεχνικός της Ζακύνθου Δημ. Νόλης άλλαξαν την εικόνα της ομάδας ο Εντουάρντο πήρε στο ημίχρονο την θέση του Κοναγκάγια και λίγο αργότερα ο Ρουκουά την θέση του Κιτόκο. Η Ζάκυνθος απέκτησε φρεσκάδα στην επίθεση της. Ο Τσιμέλι με τον Κάμερον πατούσαν συνεχώς την αντίπαλη περιοχή αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να οπισθοχωρήσουν.

Στο 51΄ η πίεση της Ζακύνθου απέφερε καρπούς όταν ο Κάμερον βρέθηκε στην περιοχή, έκανε μια καταπληκτική σέντρα ακριβείας στο δεύτερο δοκάρι, με τον Εντουάρντο να βρίσκεται αμαρκάριστος και με καρφωτή κεφαλιά να κάνει το 1-0 για την ομάδα του! Η Ζάκυνθος με άλλον αέρα πλέον έψαχνε και το 2ο γκολ με τους Αρτινούς να τα έχουν χαμένα!

Στο 65΄ έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Καραΐσκάκη, ο Καλλιβωκάς έκανε το φαλτσαριστό σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο άουτ! Το 2ο γκολ δεν άργησε να έρθει για τους νησιώτες καθώς στο 64΄ ο Νικολακόπουλος με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ στην καρδιά της άμυνας του Καραΐσκάκη, έστειλε την μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Τσιμέλι με τον φορ της Ζακύνθου να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και με πανέμορφη κεφαλιά έγραψε το 2-0!

Ο μονόλογος της Ζακύνθου συνεχίστηκε. Ένα λεπτό αργότερα, ο δραστήριος Ρουκουά απέφυγε τον Μερτύρη, “έσπασε” την μπάλα στον Εντουάρντο, ο τελευταίος πλάσαρε με τον Λαζάρεφς να διώχνει ενστικτωδώς, η μπάλα έφτασε ξανά στον Ρουκούα ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα, αλλά υποδείχτηκε σωστά ως οφσάιντ από την κύρια ΑΘανασοπούλου!

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαραχτήρα με τους φιλοξενούμενους να έχουν αποδεχτεί την μοίρα τους και τους γηπεδούχους να έχουν εξασφαλίσει μια μεγάλη νίκη

δείτε φωτογραφίες στο Ioniansports

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Χαλίντ Κάραμα- Δημήτρης Νόλης): Μέντεζ, Καλλιβωκάς, Κούνια, Οντόνε, Νικολακόπουλος, Σούρμπης (87′ Ντάσης), Ζε Εσόνο, Κιτόκο (51′ Ρουκουά), Κοναγκάγια (46′ Εντουάρντο), Κάμερον Σολ (72′ Λάμπογλου), Τσιμέλι

Καραϊσκάκης Άρτας (Κώστας Φραντζέσκος): Λαζάρεφς, Πριόνας, Ναζίμ, Νταλακούρας (60′ Μίλιτς), Φαν Ίπερεν (39′ λ.τρ. Μερτύρης (71′ Κρισμάρεβιτς)), Πέδρο, Κλιγγόπουλος, Γιαννιώτης, Βαφειάδης 60′ Δερμιτζάκης), Κορέλας (71′ Κοντοπούλης), Ντοναλντόνι