Serie A : Η Μίλαν έχει τάσεις…αυτοκτονίας, 0-0 με τη Μπολόνια (vid)

Μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στο +3 από τη δεύτερη Νάπολι έχασε η Μίλαν, με τους Ροσονέρι να μένουν στο 0-0 με την Μπολόνια, για την 31η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Πιόλι δεν κατάφερε να λύσει τον Γόρδιο Δεσμό της άμυνας των φιλοξενούμενων, που παράχθηκαν στο Σαν Σίρο με τον βοηθό του Μιχαΐλοβιτς, Μίροσλαβ Τανίγκα, καθώς ο έμπειρος τεχνικός βρίσκεται στο νοσοκομείο και δίνει μάχη με την λευχαιμία.

Οι γηπεδούχοι εγκλωβίστηκαν απέναντι στη μαζική άμυνα της Μπολόνια και πέταξαν δύο βαθμούς στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου, με την ισοπαλία να βάζει… φωτιά στη Serie A, καθώς πλέον η Μίλαν βρίσκεται μόλις στο +1 από την δεύτερη Νάπολι.

Οι Ροσονέρι έχουν 67 βαθμούς σε 31 αναμετρήσεις, με τους Παρτενοπέι να ακολουθούν με 66 και την Ιντερ να βρίσκεται στην τρίτη θέση με 63, έχοντας όμως ένα παιχνίδι λιγότερο. Το εκτός έδρας με την Μπολόνια, η οποία απόψε ανάγκασε σε γκέλα ολκής την Μίλαν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και απείλησαν στο 13’ με τον Ερναντές, αλλά ο κίπερ της Μπολόνια δεν αιφνιδιάστηκε. Ηταν στη σωστή θέση και απέκρουσε το σουτ του άσου της Μίλαν. Στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Σβαμπέργκ, αλλά ο Μενιάν του είπε «όχι». Στο 16’ ο Λεάο βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, σούταρε, αλλά αστόχησε, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μενιάν έδιωξε το σουτ του Μπάροου, με την Μίλαν στο 41’ να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Ζιρού. Ο Γάλλος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν είχε δύναμη και ο Σκορούπτσκι μπλόκαρε. Στις καθυστερήσεις ο Ζιρού απείλησε ξανά, αλλά ο τερματοφύλακας της Μπολόνια απέκρουσε εντυπωσιακά και κράτησε το μηδέν, με το πρώτο ημίχρονο στο Σαν Σίρο να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ.

Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Ροσονέρι άγγιξαν το γκολ, αλλά ο Σκορούπτσκι έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του Λεάο. Στο 61’ το σουτ του Καλάμπρια έφυγε άουτ, ενώ στο 69’ ο Μπενασέρ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σκορούπτσκι. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Μπολόνια έκλεισε τους χώρους, με την Μίλαν να εγκλωβίζεται στη διπλή ζώνη άμυνας των φιλοξενούμενων. Στο 90+2’ ο Ιμπραΐμοβιτς προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο. Τρία λεπτά αργότερα ο Σκορούπτσκι απέκρουσε την κεφαλιά του Ρέμπιτς, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι) : Μενιάν, Τομόρι, Καλάμπρια (75’Φλορέντσι), Καλουλού, Ερναντές, Τονάλι, Μπενασέρ (70’Κεσιέ), Μεσίας (46’Ρέμπιτς), Μπραΐμ Ντίαθ, Λεάο, Ζιρού (70’Ιμπραΐμοβιτς).

Μπολόνια (Σίνισα Μιχαΐλοβιτς) : Σκορούπτσκι, Τεάτ, Μεδέλ (82’Μπονιφάτσι), Σουμάουρο, Χίκεϊ (70’Κάσιους), Σβάνμπεργκ (70’Σοριάνο), Σχάουτεν, Έμπισερ, Ντάικς (82’Εμπαγιέ), Αρναούτοβιτς, Μπάροου (60’Ορσολίνι).