“Κακή” ήττα του Φιλίππου Βέροιας στο Αγρίνιο, έχασε και τη διαφορά

Σε εξ αναβολής αγώνα για την 21η αγωνιστική της Α2 Ανδρών, το Αγρίνιο επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας με 63-56.

Η ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας και πέραν του ότι τον προσπέρασε στη βαθμολογία, απέκτησε και μεγάλο πλεονέκτημα στην κούρσα για το πλεονέκτημα έδρας στα playouts της Α2.

Το παιχνίδι στο Αγρίνιο δεν πρόκειται να διεκδικήσει δάφνες ποιότητας και αυτό δεν διαφαίνεται μόνο από το κάκιστο 2ο δεκάλεπτο και την πολύ μικρή επιθετική παραγωγικότητα στο 1ο ημίχρονο. Η ουσία είναι ότι το Αγρίνιο πήρε αυτό που ήθελε, παρότι σούταρε με απελπιστικά άσχημα ποσοστά ευστοχίας (28,8% συνολικά και 68,3% στις βολές), έχασε τις μάχες των ριμπάουντ (31-38), υπέπεσε σε 17 λάθη και είχε πολύ χειρότερη ομαδική αξιολόγηση από τον αντίπαλό του (47-60)!

Ο Περικλής Κουρουπάκης (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος του Αγρινίου στην 4η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του και στην 6η στα τελευταία 8 παιχνίδια. Μία νίκη που όχι μόνο ανέβασε το Αγρίνιο μία θέση ψηλότερα από τον Φίλιππο, αλλά του έδωσε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο Δάνης Ελευθεριάδης (26 πόντοι) και ο Κώστας Ιατρίδης (16 πόντοι) διασώθηκαν από πλευράς Φιλίππου, ο οποίος υπέστη την 5η ήττα στους τελευταίους 6 αγώνες, αλλά και την 6η στη σειρά μακριά από τη Βέροια.

Το φύλλο αγώνα :

Αγρίνιο-Φίλιππος Βέροιας 63-56
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Ζακεστίδης-Τηγάνης (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 18-20, 25-24, 42-33, 63-56
Αγρίνιο (Παπαδόπουλος): Νικολαΐδης 12 (2), Μπαζίνας 11 (1), Τσρνιτς 15 (2), Τσούκας, Μήτσου 1, Κυριλής, Μπαλός 6, Κουρουπάκης 16, Γκάτζιος 2.
Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Ντόβας 1, Ελευθεριάδης 26 (1), Πουλιανίτης 2, Κοθράς, Παραπούρας, Σουτζόπουλος 7, Ντρεκάλοβιτς 3, Ιατρίδης 15 (3), Πιλκούδης 2, Γαρέζος