Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Β, χατ-τρικ ο Πινακάς

Επιβλητική εμφάνιση και νίκη με 4-0 για τον Ολυμπιακό B απέναντι στον Θεσπρωτό.

Η ομάδα του Ιμπαγάσα απέδωσε εξαιρετικά στον Ρέντη και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Πινακά που σημείωσε χατ τρικ, έφτασε με άνεση στην επικράτηση. Ο Αλέξανδρος Βοΐλης άνοιξε τον «χορό» των τερμάτων για τον Ολυμπιακό που έφτασε στην ένατη φετινή του νίκη στη Super League 2.

Ο τρόπος με τον οποίο μπήκε ο Ολυμπιακός στο ματς προϊδέασε για τη συνέχεια. Ο Βοΐλης είχε πολύ σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 8’ με κοντινή κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ανδρούτσου ενώ ο Κίτσος στο 17’ και ο Φαντιγκά τέσσερα λεπτά αργότερα, είδαν τα σουτ που επιχείρησαν να καταλήγουν άουτ και πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα αντίστοιχα. Οι παίκτες του Ιμπαγάσα είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και όλα έδειχναν πως το γκολ ήταν θέμα χρόνου όπως και έγινε.

Στο 24’ ο Κωστή έκανε την προσπάθεια και το σουτ από δεξιά, ο Κίναλης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και ο Βοΐλης από κοντά πήρε το «ριμπάουντ» και τελείωσε τη φάση για το 1-0. Ο Θεσπρωτός απείλησε με τον Πατσέκο στο 34’ αλλά ήταν οι Πειραιώτες εκείνοι που βρήκαν το δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα στο 39ο λεπτό. Ο Ξενιτίδης άνοιξε ωραία στον Κωστή δεξιά που με τη σειρά του γύρισε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όπου ο Πινακάς με πανέμορφο σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» για το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Τζολάκης δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει το σουτ του Γεωργούση.

Ο Θεσπρωτός προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του β’ μέρους, φτάνοντας κοντά στη μείωση του σκορ με το δοκάρι του Ραμίρες στο 49’. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν και πάλι τα ηνία του αγώνα κλείνοντας τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους. Αποτέλεσμα να έρθουν ακόμα δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο. Στο 62’ ο Βοΐλης έδωσε ασίστ στον Πινακά που με σουτ μέσα από την περιοχή τελείωσε τη φάση για το 3-0 ενώ στο 65’ ο επιθετικός του Θρύλου σημείωσε χατ τρικ, μετά τη σέντρα του Κίτσου από αριστερά και ωραίο τελείωμα με το κεφάλι.

Ο ρυθμός έπεσε από εκείνο το σημείο και μετά με τον Ολυμπιακό πάντως να έχει κι άλλες ευκαιρίες με Μπα και Ανδρούτσο. Οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν με άνεση το προβάδισμά τους φτάνοντας χωρίς προβλήματα στη νίκη.

Ολυμπιακός B (Αριέλ Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Κίτσος, Μπαγκαλιάνης, Κινκουέ, Ανδρούτσος, Κανέ (79’ Ντόι), Ξενιτίδης (67’ Νταμπό), Πινακάς, Φαντιγκά (79’ Τσέλιος), Κωστή (72’ Μαρίνος), Βοΐλης (72’ Α. Μπα).

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα) : Κίναλης, ΝτΆλέσιο, Γώγος, Κωνσταντίνου, Ζιώγας, Πατσέκο, Ραμίρεζ (70΄ Τζι), Λύγκας (46΄ Στεργίου, 64΄Σαραντίδης), Ρομέρο (46΄Πούφλης), Βασιλάκης, Γεωργούσης (64΄Μπονίγια)