Super League : Έπεσε πάνω σε έναν εντυπωσιακό Χατζηεμμανουήλ ο Λεβαδειακός

Για την 30ή αγωνιστική στο 2ο όμιλο της Super League 2 o Λεβαδειακός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την ΑΕΚ Β’ στο δημοτικό στάδιο Λιβαδειάς «Λάμπρος Κατσώνης».

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε μόλις στο 25ο λεπτό. Η Ένωση προηγήθηκε με 0-2 χάρη σε δυο γκολ του Γιούση (14′-21′) με τους Βοιωτούς να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν μέσα σε δυο λεπτά με τα γκολ των Κωνσταντινίδη (23’) και Νίλι (25’).

Ο Λεβαδειακός έχασε πέναλτι στο 58’ με τον Πολέττο, ενώ είχε και μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Βρακά. Και στις δυο περιπτώσεις ο γκολκίπερ Χατζηεμμανουήλ της ΑΕΚ Β’ κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Αξίζει να σημειώσουμε πως ο δυνατός άνεμος δυσκόλεψε τις προσπάθειες των δυο ομάδων.

Όπως αναφέρει το Starsports, στο 13’ η ΑΕΚ Β’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μιτάι από τον Μεχία. Ένα λεπτό αργότερα ο Γιούσης ανέλαβε την εκτέλεση του στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Μάρκοβιτς για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα γκολ τους στο 21ο λεπτό με τον ίδιο σκόρερ. Ο Ιατρούδης πέρασε την πάσα στο Γιούση και αυτός απέναντι από το Μάρκοβιτς πλάσαρε ιδανικά για το 0-2.

Στο 23’ ο Μεχία έκανε εξαιρετική μπαλιά για τον Κωνσταντινίδη, αυτός μπήκε στην περιοχή, «άδειασε» τον Μπούση και με σουτ μείωσε σε 1-2 για τους γηπεδούχους.

Δύο λεπτά αργότερα ο Πολέτο πάσαρε στο Νίλι και αυτός με πλασέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2 για το Λεβαδειακό. Οι Βοιωτοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 αλλά χρειάστηκαν μόλις δυο λεπτά για να φέρουν το ματς στα ίσα.

Στο 33’ ο Νίλι έκανε το γύρισμα από το δεξιά, ο Πολέτο προσπάθησε να τελειώσει τη φάση, όμως κόπηκε την τελευταία στιγμή.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μεχία εκτέλεσε απευθείας το φάουλ για το Λεβαδειακό, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρι.

Στο Β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 58’ ο Λεβαδειακός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Παναγιώτου από τον Τζούντα Γκαρσία. Ο Πολέτο το εκτέλεσε με τον Χατζηεμμανουήλ να μπλοκάρει, νέο σουτ από τον Πολέττο, η μπάλα άουτ.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λεβαδειακός βγήκε στην αντεπίθεση, ο Νίλι έδωσε στον Βρακά, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Χατζηεμμανουήλ να αποκρούει.

Στο 94’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιούση για την Ένωση, με τον Μάρκοβιτς να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Μπάχανακ, Χάμοντ, Μεχία, Νίλι, Πολέτο, Μουτίνιο (74’ Βρακάς), Μπαρμπόσα (61’ Δούμτσιος), Λιάγκας, Παναγιώτου, Κωνσταντινίδης.

ΑΕΚ Β (Νίκος Παναγιωτάρας): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Κορνέζος (73’ Γιαννούτσος), Λάτσι, Μπούσης, Μπάμπης, Γερολέμου, Γιούσης, Τζούντα Γκαρσία (69’ Χριστόπουλος), Ιατρούδης (73’ Γκολφίνος), Μιτάι (91’ Ραντόνια).