Ήττα στο “Ελ Πάσο” για τον Καραϊσκάκη και με το…ενάμιση πόδι στη Γ Εθνική (vid με στιγμιότυπα)

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι από την Καλλιθέα, ο Καραϊσκάκης, γνωρίζοντας την ήττα, με 4-2.

Με την πλάτη στον τοίχο, και χωρίς τεχνικό αγωνιζόταν ο Καραϊσκάκης κόντρα στην Καλλιθέα, σε ένα απαιτητικό ματς, αφού οι γηπεδούχοι είναι εκ των κορυφαίων ομάδων του Πρωταθλήματος.

Επιθετικά ο Καραϊσκάκης το πάλεψε, με τον Ντοναλντόνι να είναι για ακόμα ένα ματς συγκινητικός, όμως αμυντικά δε βρέθηκε αντίδοτο στην ταχύτητα του Κυνηγόπουλου αλλά και στην κλάση του Αντονι Μουνιέ, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να σημειώνει χατ-τρικ, στο τελικό 4-2.

Η Καλλιθέα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, και μόλις στο 4′ προηγήθηκε, όταν ο Κυνηγόπουλος ξέφυγε από τον Μπεκατώρο, έσπασε στο Μουνιέ, που στόπαρε και εκτέλεσε σωστά μέσα από την περιοχή, για το 1-0. Στο 16ο λεπτό, ο Κυνηγόπουλος επιχείρησε να χριστεί ο ίδιος σκόρερ, όμως το σουτ του από τα όρια της περιοχής, έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 22ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης που είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο, έφτασε στην ισοφάριση, όταν ο Κορέλας βρήκε ωραία κάθετα τον Μπεκατώρο, που έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Ντοναλντόνι με δύσκολη προβολή στο δεύτερο δοκάρι, έγραψε το 1-1, με το 7ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Η αρτινή ομάδα με καλή ψυχολογία απείλησε και με δεύτερο γκολ, όμως ο Κορέλας κόπηκε τελευταία στιγμή, από τον Χατζηδίμπα πριν εκτελέσει. Η Καλλιθέα ανέκτησε πολύ γρήγορα το προβάδισμα, όταν μετά από σέντρα από δεξιά, ο Κρισμάρεβιτς δε μάρκαρε καλά τον Κυνηγόπουλο, που έκανε μια δύσκολη προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή, ο Λάζαρεβς δεν αντέδρασε σωστά στη γωνία του, και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, για το 2-1. Στο 36ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ, με το Λάζαρεβς και τον Μπεκατώρο να μπερδεύονται, όμως τον Ντεμέτριους να κοντράρεται σε κενή εστία πριν σκοράρει. Στο 45ο λεπτό, στην τελευταία επικίνδυνη φάση του πρώτου μέρους, ο Ντεμέτριους σούταρε από τα όρια της περιοχής, όμως ο Λάζαρεβς μπλόκαρε σταθερά.

Στην επανάληψη, ο Καραϊσκάκης μπήκε έχοντας την κατοχή και στο 49ο λεπτό, αναπτύχθηκε ωραία, ο Πριόνας σέντραρε στην περιοχή, όμως η κεφαλιά-ψαράκι του Βαφειάδη σταμάτησε στο Στρέζο, που μπλόκαρε σταθερά. Στο 55ο λεπτό, η Καλλιθέα απάντησε έχοντας με τη σειρά της ωραία ανάπτυξη, και ένα σουτ του Κυνηγόπουλου, που μπλόκαρε ο Λάζαρεβς.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 57ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη, όταν ο Ρόσσι έκανε θαυμάσια σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Λάζαρεβς δεν εκτίμησε σωστά τη φάση, και ο Μουνιέ με κεφαλιά, έγραψε το 3-1. Ο Καραϊσκάκης δεν παράτησε το ματς, και στο 61ο λεπτό μείωσε σε 3-2, όταν ο Κορέλας είδε το σουτ του να βρίσκει σε χέρι, και το διαιτητή Δραγάτη να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα. Ντοναλντόνι και Κορέλας διαφώνησαν για την εκτέλεση του πέναλτι, βγάζοντας άσχημη εικόνα για την ήδη ταλαιπωρημένη ομάδα του Καραϊσκάκη, με τον Καμερουνέζο τελικά, να εκτελεί και να σκοράρει.

Ο Καραϊσκάκης ανοίχτηκε, και η Καλλιθέα τον τιμώρησε άμεσα, με το Ρόσσι που πέρασε πριν λίγα λεπτά αλλαγή να μοιράζει δεύτερη ασίστ στο Μουνιέ, που από το ύψος του πέναλτι, με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση, έγραψε το 4-2. Η Καλλιθέα με άλλο αέρα πλέον, έβρισκε χώρους, και στο 74ο λεπτό, άγγιξε το 5ο γκολ, όταν ο Μανθάτης έκανε θαυμάσια ενέργεια, σούταρε διαγώνια μέσα από την περιοχή, όμως ο Λάζαρεβς με τη βοήθεια του δοκαριού έδιωξε σε κόρνερ, από το οποίο ο Ρόσσι, σούταρε στην αγκαλιά του Λάζαρεβς. Στο 86ο λεπτό, ο Ντοναλντόνι γύρισε το σώμα του στο ημικύκλιο της περιοχής, όμως η μπάλα άλλαξε πορεία και έφυγε κόρνερ.

Στο 87ο λεπτό, ο Μαρουκάκης βρέθηκε στην περιοχή και σούταρε διαγώνια, με το Λάζαρεβς να βγάζει δύσκολα. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Καραϊσκάκη να γνωρίζει την 4η σερί ήττα του, που το φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση, για την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία.

Καλλιθέα (Λεωνίδας Βόκολος) : Στρέζος, Μανθάτης, Κύριας, Χατζηδίμπας, Βασιλούδης, Μπουλούλης, Σαντάνα (69′ Τσιντώνης), Κυνηγόπουλος (80′ Νάτσης), Ντεμέτριους (56′ Ρόσσι), Μουνιέ (80′ Ιωάννου), Μάλτσι (56′ Μαρουκάκης)

Καραϊσκάκης Άρτας (Θοδωρής Καντάς) : Λάζαρεβς, Πριόνας, Κρισμάρεβιτς, Γιαννιώτης, Μπεκατώρος, Βαφειάδης, Νταλακούρας, Κορέλας (65′ Χελοβάνι), Γαλεάδης (56′ Πέδρο Ενρίκε), Ντοναλντόνι (90′ Δερμιτζάκης), Μίλιτς