Μεγάλο διπλό του Άρη στο ΟΑΚΑ

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη του Άρη, που τον φέρνει στην 3η θέση και στο +2 από Παναθηναϊκό και ΑΕΚ.

Οι «κίτρινοι» ήταν βελτιωμένοι και αποτελεσματικοί κόντρα σε μια Ένωση που στην έδρα της παρουσιάζεται επιπόλαιη και πληρώνει ακριβά τα λάθη της.

Ο Άρης προηγήθηκε στο 20’ με τον Πάλμα, μετά από λάθος έξοδο του Τσιντώτα, με την ΑΕΚ να απαντά στο 28’ με εκπληκτικό σουτ του Ρότα για το 1-1. Στο 59’ ο Σάσα πέτυχε το 1-2, μετά από «τσαφ» του Κριχόβιακ και παρέμβαση του VAR για να μετρήσει το γκολ.

Η Ένωση είχε δοκάρι στο 71’ με τον Λιβάι Γκαρσία, αλλά ο Άρης είχε πιο ουσιαστικές ευκαιρίες στην κόντρα για να σκοράρει.

Ορεξάτες μπήκαν οι δύο ομάδες στο ΟΑΚΑ και η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω από τα πρώτα λεπτά. Ο Πάλμα έκανε ένα σουτ στο 4’, αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Τσούμπερ με σουτ ανάγκασε τον Κουέστα να αποκρούσει σε κόρνερ.

Στο 8’ ο Τσιντώτας απέκρουσε σουτ του Μαντσίνι, ενώ στο 11’ πήρε τη μπάλα από οριακή θέση ο Καμαρά, αλλά πλάσαρε άστοχα. Στο 12’ ο Μοχαμαντί επιχείρησε το σουτ, με τον Κουέστα να μπλοκάρει. Στο 15’ ο Αραούχο έπιασε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Άρη.

Στο 19’ ο Ματίγια εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ, με τον Τσιντώτα να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο κόρνερ όμως στο επόμενο λεπτό, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ δεν έκανε σωστή έξοδο και έστρωσε τη μπάλα στον Πάλμα, ο οποίος με κεφαλιά πέτυχε το 0-1.

Ο Άρης προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το σάστισμα των γηπεδούχων, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.

Στο 28’ ο Ρότα έπιασε ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, εκεί που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Κουέστα και ισοφάρισε σε 1-1.

Η ΑΕΚ μετά την ισοφάριση είχε τον έλεγχο του αγώνα και έψαξε το γκολ, αλλά η πιο καλή στιγμή ήταν το άστοχο σουτ του Σιμάνσκι στο 45+1’.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, αλλά δεν μπορούσε να τελειώσει σωστά τις φάσεις. Κάποια σουτ των Κριχόβιακ και Τσούμπερ ήταν ακίνδυνα.

Στο 58’ όμως έκανε λάθος ο Βράνιες και ο Τζαβέλλας παραχώρησε κόρνερ. Μετά την εκτέλεσή του, ο Κριχόβιακ δεν μπόρεσε να διώξει τη μπάλα, ο Καμαρά έκανε ένα σουτ η μπάλα έφτασε στον Σάσα που με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα. Ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι, αλλά μετά από εξέταση του VAR, φάνηκε ότι ο Μπεναλουάν είναι εκτεθειμένος, αλλά δεν επηρεάζει τη φάση και το γκολ μέτρησε.

Η ΑΕΚ προσπάθησε και πάλι να βγει μπροστά και να ψάξει την ισοφάριση. Στο 71’ ο Λιβάι Γκαρσία εκτέλεσε το φάουλ, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 76’ μια κεφαλιά του Ρότα δεν βρήκε στόχο.

Οι «κίτρινοι» έβγαιναν επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις και στο 79’ άγγιξαν το τρίτο γκολ, με τον Μαντσίνι να μπαίνει μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 84’ ο Καμαρά έβγαλε τον Μπερτόγλιο σε θέση βολής, αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε.

Στο 86’ ο Τζαβέλλας δεν έπιασε καλά το σουτ, από καλή θέση και ο Κουέστα μπλόκαρε. Στο 90+4’ ο Κριχόβιακ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά γλίστρησε και το σουτ του πέρασε άουτ. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Άρη να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο «διπλό».

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος) : Τσιντώτας, Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι (83’ Χατζισαφί), Κριχόβιακ, Σιμάνσκι (70’ Λε Ταλέκ), Γκαρσία, Άμραμπατ (70’ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ (77’ Μάνταλος), Αραούχο.

Άρης (Χερμάν Μπούργκος) : Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Γκάνεα (89’ Σούντγκρεν), Ιτούρμπε (66’ Ντουκουρέ), Σάσα, Ματίγια, Μαντσίνι (81’ Μπερτόγλιο), Πάλμα (66’ Ματέο Γκαρσία), Καμαρά (89’ Δεληζήσης)