“Φουλ” για τετράδα ο Κολοσσός, νίκησε στο Λαύριο (βαθμολογία)

Σε τροχιά για μία θέση στην τετράδα παρέμεινε ο Κολοσσός καθώς νίκησε με 84-81 το Λαύριο σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της Basket League.

Tη δωδέκατη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα της Ρόδου παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα με επτά πόντους διαφορά (79-72) δύο λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 10-0 φτάνοντας στην επικράτηση αφού ο Βασίλης Μουράτος αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ώστε να φτάσει το ματς στην παράταση. Κορυφαίος του Κολοσσού ο Φλόιντ με 20 πόντους ενώ ο Κακλαμανάκης σταμάτησε στους 19.

Το Λαύριο ξεκίνησε καλά το ματς, έχοντας επιθετική αιχμή τον Κακλαμανάκη, με συνέπεια να αποκτήσει τον έλεγχο. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Περσίδη να διαμορφώνει το 27-18, ωστόσο ένα επιμέρους 12-2 που έτρεξαν οι φιλοξενούμενοι τους έφερε μπροστά με 30-29 έπειτα από εύστοχη βολή του Φλόιντ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ξανά βρίσκοντας λύσεις από τα 6.75, παίρνοντας το προβάδισμα 43-41 στο ημίχρονο.

Οι πρωταγωνιστές του πρώτου δεκαλέπτου, Κακλαμανάκης και Βον, «μίλησαν» και στο τρίτο διευρύνοντας την διαφορά σε 50-43 μετά από περίπου 3 αγωνιστικά λεπτά. Από την άλλη, ο πολύ δραστήριος Φλόιντ και οι προσπάθειες του Ξανθόπουλου κράτησαν κοντά τον Κολοσσό (55-53). Αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που είχαν να πάρουν το προβάδισμα όταν βρέθηκαν στον πόντο (59-58) με τον Νικολαϊδη να δίνει αέρα με το 64-61 μετά την ισοφάριση από τον Μαργαρίτη.

Στην τελευταία περίοδο το Λαύριο πήγε το ματς στο δικό του ρυθμό. Μάλιστα, ο Βασίλης Μουράτος με εύστοχο τρίποντο έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά με 79-72 στο 38′. με τον Κολοσσό να μην έχει πει την τελευταία κουβέντα. Ένα σερί 10-0 με πρωταγωνιστή τον Μομίροφ που ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα, έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 4-18, 43-41, 64-61, 81-84