Νίκη αποδείξεων για την Καλαμάτα, 1-0 τον Λεβαδειακό (+vid με στιγμιότυπα)

Η Καλαμάτα πήρε μία νίκη–δικαίωση και μαζί εξιλέωση για τα τελευταία αποτελέσματα, επικρατώντας πανάξια και άνετα του πρωτοπόρου Λεβαδειακού με 1-0.

Ένα πανέμορφο τελείωμα του Ανδρέα Τάτου στο 68ο λεπτό σκόρπισε χαρά στους στους περίπου χίλιους φιλάθλους της Μαύρης Θύελλας που βρέθηκαν στο δημοτικό στάδιο όπου η ομάδα επέστρεψε μετά από 14 παιχνίδια και είδαν τους μελανόλευκους να κυριαρχούν απόλυτα απέναντι σε έναν Λεβαδειακό που ήταν ακίνδυνος και σε καμία περίπτωση δεν δικαίωσε τη βαθμολογική του θέση.

Το ματς ήταν κλειστό στο πρώτο ημίχρονο με τις ομάδες να πατούν ελάχιστα τις αντίπαλες περιοχές αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα ανέβασε στροφές, δημιούργησε φάσεις και αφού πέτυχε το γκολ με τον Τάτο, διαχειρίστηκε άριστα το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό να μην μπορεί να βγάλει ούτε φάση μέχρι το φινάλε.

το φιλμ του αγώνα στο Sport365

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Ταΐρης, Λουπάνο, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μοζέρ, Παπατόλιος, Ματέους, Παυλίδης (89’ Καρούτης), Τάτος, Γρίβας (60’ Μπόρχες), Λουκίνας.

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Βήχος, Μπάχανακ, Τζημόπουλος, Τσάπρας (82’ Μυτίδης), Μεχία, Χαμοντ (82’ Κωνσταντινίδης), Πολέττο, Συμελίδης (65’ Νίκας), Μουτίνιο (71’ Βρακάς), Δούμτσιος (65’ Μπαρμπόσα)