Πέρασε από την Πάτρα και συνεχίζει αήττητος εκτός έδρας ο Ολυμπιακός (βαθμολογία)

Τη 10η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια μακριά από το ΣΕΦ πανηγύρισε ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε στην Πάτρα του Προμηθέα με 85-66 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 16η αγωνιστική της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 19-1 ενώ οι Πατρινοί που «χρωστούν» ακόμη δύο παιχνίδια έχουν ρεκόρ 11-7.

Ο Ολυμπιακός έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα που φεύγει φέτος με τη νίκη από το «Δ. Τόφαλος» και το κατάφερε ανοίγοντας από νωρίς τη διαφορά ακόμη και πάνω από τους 20 πόντους, ενώ πήρε σκορ απ’ πολλούς παίκτες και είχε πρώτο σκόρερ τον ΜακΚίσικ με 21 πόντους ενώ ακολούθησαν οι Ντόρσεϊ (19π.) και Βεζένκοφ (18π.).

Στην άλλη πλευρά ο Ηλίας Ζούρος είχε αρκετές απουσίες στο ρόστερ του (Δ. Αγραβάνης, Χαντ, Ρέι, Γκίκας), ωστόσο είδε τους νεαρούς παίκτες της ομάδας να ανταποκρίνονται με τον Τανούλη να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 16 πόντους αλλά και 7 ριμπάουντ, τον Αγγελο Λάγιο να έχει 2 πόντους και 6 ριμπάουντ και τον Νίκο Βασιλείου 2 πόντους και 3 ασίστ.

Με ένα 16-0 σε περίπου 4 αγωνιστικά λεπτά, ο Ολυμπιακός ξέφυγε μόλις στο πεντάλεπτο με 17-2 ενώ έχοντας πλέον βρει ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ ανέβασε την υπέρ του διαφορά στους 23 πόντους (4-27 στο 9′) πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδο με 7-27. Ο Προμηθέας, παίρνοντας σημαντικές λύσεις από τον Γιώργο Τανούλη που σημείωσε 10 πόντους σε λιγότερο από πέντε λεπτά, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και τρέχοντας σερί 11-0 μείωσε σε 27-36 τριάμισι λεπτά πριν από το φινάλε του ημιχρόνου. Ο Μακ Κίσικ έδωσε λύσεις στην επίθεση του Ολυμπιακού που ανέβασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 44-34.

Με τρίποντο του Σίμπσον ο Προμηθέας μείωσε σε 43-52 στο 24′ όμως και πάλι ο Ολυμπιακός με τον Ντόρσεϊ κατάφερε να ξεφύγει και να προηγηθεί με 61-44 στο 28′ αλλά και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +17 (50-67). Η εικόνα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο και διαδοχικά τρίποντα του ΜακΚίσικ να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (64-85) με το φινάλε του αγώνα να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 85-66.

Τα δεκάλεπτα: 7-27, 34-44, 50-67, 66-85.