“Έπιασε” τον Αλμωπό στην 8η θέση ο Ολυμπιακός Β

Τη νίκη με 2-1 επί του Αλμωπού Αριδαίας πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Β στον Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αποτελεσματικοί, χάνοντας επίσης ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, ενώ ήταν και άτυχοι έχοντας δύο δοκάρια με Κινκουέ και Ανδρούτσο. Βοΐλης και Μπαγκαλιάνης οι σκόρερ της ομάδας του Ιμπαγάσα που ανέβηκε στους 39 βαθμούς, όσους και η ομάδα της Πέλλας, που έχασε πέναλτι στο 60′.

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο μισό έχοντας ένα γκολ, ένα δοκάρι και αρκετές χαμένες ευκαιρίες. Ο Μαρίνος έκανε τη σέντρα από αριστερά στο 8’ και ο Κινκουέ με προβολή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι ενώ η μοναδική καλή στιγμή στο α’ ημίχρονο για τον Αλμωπό ήρθε στο 16’ με το απευθείας φάουλ του Τριανταφυλλάκη που βρήκε σε ετοιμότητα τον Στουρνάρα. Οι παίκτες του Ιμπαγάσα κυκλοφορούσαν ιδανικά την μπάλα όντας επιθετικοί τόσο από τα άκρα όσο και από τον άξονα. Στο 27ο λεπτό ήρθε το 1-0 για τους «ερυθρόλευκους» με τον Κωστή να εκτελεί το κόρνερ από αριστερά, τον Κινκουέ να πιάνει την πρώτη κεφαλιά και τον Βοΐλη από κοντά να ανοίγει το σκορ επίσης με το κεφάλι.

Ο Ολυμπιακός κράτησε ψηλά τον ρυθμό του και στη συνέχεια, με τον Ξενιτίδη να πιάνει εκπληκτικό σουτ στο 30’ που έβγαλε με φοβερή επέμβαση ο Ντόκιτς ενώ στο 38’ ο Πινακάς δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή από κοντά. Δύο λεπτά μετά, ο Βοΐλης μετά από υπέροχο ομαδικό συνδυασμό δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ α τετ τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι Πειραιώτες δεν κατέβασαν ταχύτητα, ψάχνοντας συνέχεια το δεύτερο γκολ που θα απλούστευε τα πράγματα. Ο Πινακάς δεν ευστόχησε στο τετ α τετ του 53ου λεπτού με τον Μαρίνο να σουτάρει πολύ ψηλά σε νέα καλή στιγμή στο 58’. Ο Αλμωπός κόντρα στη ροή του αγώνα είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 64’ αλλά ο Ρόβας εκτέλεσε πολύ ψηλά το κερδισμένο πέναλτι.

Ο Ολυμπιακός βγήκε ξανά μπροστά υποχρεώνοντας την ομάδα της Αριδαίας σε παθητικό ρόλο με τους Πινακά και Μαρίνο να πιάνουν κεφαλιές υπό καλές προϋποθέσεις με τις φάσεις όμως να τελειώνουν και στις δύο περιπτώσεις πάνω στον Ντόκιτς. Ο Θρύλος κατάφερε να διπλασιάσει το προβάδισμά του στο 83’. Αρχικά ο Ανδρούτσος είχε εκτέλεση φάουλ στο οριζόντιο δοκάρι αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Ξενιτίδης έκανε τη σέντρα για τον Μπαγκαλιάνη που με σουτ από κοντά έγραψε το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ρόβα.

Ολυμπιακός Β (Αριέλ Ιμπαγάσα): Στουρνάρας, Κίτσος, Μπαγκαλιάνης, Κινκουέ, Ανδρούτσος, Ξενιτίδης (85’ Ξενιτίδης), Καρμπόβνικ, Μαρίνος (80’ Νταμπό), Κωστή (73’ Αποστολόπουλος), Πινακάς (80’ Σουρλής), Βοΐλης.

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης) : Ντόκιτς, Πρίκας, Ζαχαρός (76’ Ασλαμπάλογλου), Σουλιώτης, Ρόβας, Τριανταφυλλάκης, Κολλαράς, Πέττας, Σέχου, Παρασκευάς, Κέρθι