Πέρασε νικηφόρα από το Λαύριο ο Παναθηναϊκός (vid+βαθμολογία)

Στο ντεμπούτο του Γιώργου Βόβορα μετά την επιστροφή του στην τεχνική ηγεσία του Παναθηναϊκού, οι «πράσινοι» νίκησαν με 91-82 το Λαύριο για την 22η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του «τριφυλλιού» σημείωσε τη 18η νίκη της στο Πρωτάθλημα ανεβάζοντας στροφές στην τρίτη περίοδο απέναντι στο ανταγωνιστικό Λαύριο Megabolt που πάλεψε στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης ενώ στο πρώτο μέρος προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά. Για τους «πράσινους» οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Ντάριλ Μέικον σημείωσαν από 21 πόντους ενώ για τους γηπεδούχους ο Ρασάντ Βον είχε 19.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και με τον Βασίλη Μουράτο έκαναν το 21-13 ενώ ο Νικολαΐδης έδωσε αέρα δέκα πόντων στην ομάδα του με κλέψιμο και λέι-απ στον αιφνιδιασμό. Ένα τρίποντο του Γουίλιαμς έγραψε το 28-17 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο οι «πράσινοι» αντέδρασαν στα μέσα του δεκαλέπτου και μείωσαν στους τέσσερις (32-28). Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν να παίζουν όμορφο μπάσκετ και συμβάδιζαν στο σκορ, με συνέπεια στο ημίχρονο το ματς να είναι στα ίσια (45-45). Στην τρίτη περίοδο οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με ένα σερί 6-0 και στη συνέχεια επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό με επιθετική αιχμή τον Μέικον. Με επιμέρους σκόρ 26-15 στο καλύτερο δεκάλεπτο των «πράσινων» ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε με έντεκα πόντους διαφορά (71-60), μπαίνοντας στην τελική ευθεία.

Η ανωτερότητα του Παναθηναϊκού ήταν δεδομένη, Μέικον, Παπαπέτρου και Γουάιτ, έκαναν εξαιρετική δουλειά, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι δεν είχαν τόσες λύσεις, ώστε ν’ ακολουθήσουν μέχρι το τέλος. Η καλή αναλογία ασίστ/λαθών έκανε τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό, που θα περιμένει να επιστρέψουν οι παίκτες που ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς ενόψει της συνέχειας.

Tα δεκάλεπτα: 25-17, 45-45, 60-71, 82-91