Ντεμπούτο με καλή εμφάνιση για τις Κορασίδες στην 15η Μεσογειάδα (vid)

Πολύ κοντά στη νίκη έφτασε η Ελλάδα (Κ16) στο ντεμπούτο της στην 15η Μεσογειάδα Κορασίδων που διεξάγεται στην Ποντγκορίτσα, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 15-14 στο φινάλε, από την Τουρκία, μαζεύοντας, ωστόσο, 1,5 βαθμούς.

Η Ελλάδα ήταν μπροστά διατηρώντας διαφορά 3 τερμάτων στα δύο πρώτα 15λεπτα, όμως κολλώντας στην επίθεση, επέτρεψε στις Τουρκάλες να φτάσουν στην ανατροπή για το τελικό 14-15.

ΕΛΛΑΔΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ 14-15

Τα 15λεπτα: 7-4, 5-5, 2-6

ΕΛΛΑΔΑ: Κουρτίδη, Πιπελίδου, Χριστοδούλίδου, Κατέβα, Λούκου, Μαλτάμπε, Μαντζώρου, Πανταζή, Γιαννοπούλου, Τσελεπίδου, Τσακοπούλου, Λυτρίβη , Κιουκτσόγλο, Ζαμπά, Γιούπα, Γάσπαρη, Ρούσου

Το σύστημα και οι βαθμολογίες
Οι αγώνες θα έχουν διάρκεια 45 λεπτών, χωρισμένοι σε τρεις περιόδους των 15 λεπτών. Σε κάθε περίοδο υπάρχει ξεχωριστή βαθμολογία (ένας πόντος στη νίκη και μισός στην ισοπαλία), ενώ η νίκη στον αγώνα δίνει δύο πόντους και η ισοπαλία έναν πόντο. Σε κάθε παιχνίδι μπορούν να διεκδικηθούν σύνολο 5 πόντοι.
Στη Β’ φάση οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου δημιουργούν έναν όμιλο για τις θέσεις 1-4 και παίζουν χιαστί στα ημιτελικά, ενώ οι δύο τελευταίοι θα δημιουργήσουν νέο όμιλο για τις θέσεις 5-8 και θα παίξουν με το αντίστοιχο σύστημα.
Ο τελικός θα έχει διάρκεια 60 λεπτά (3Χ20), ενώ στους ημιτελικούς και τον τελικό σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσουν πέναλτι.