Serie A : “Έκλεψε” τον βαθμό στις καθυστερήσεις η Ρόμα στο “Ντιέγκο Μαραντόνα” (vid)

Η Νάπολι κάνει ό,τι μπορεί για να βγει οριστικά εκτός διεκδίκησης τίτλου και χύνει την καρδάρα με το γάλα. Την ήττα-σοκ από τη Φιορεντίνα στο «Εστάδιο Ντιέγκο Μαραντόνα» διαδέχθηκε η ισοπαλία με τη Ρόμα που διατηρεί το αήττητο της και κάνει… δώρο σε Μίλαν και Ίντερ με το τελικό 1-1 που απέσπασε στις καθυστερήσεις.

Οι παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτι μπήκαν στο ματς με τις καλύτερες των προϋποθέσεων αφού ο Ντι Μπέλο μόλις στο 11′ με χρήση VAR υπέδειξε το πέναλτι-μαρς που έκανε ο Ιμπάνιες στον Λοσάνο με κλωτσιά. Ο Ινσίνιε ανέλαβε την εκτέλεση και με το γκολ νούμερο 120 με τη φανέλα της Νάπολι έγραψε το 1-0.

Σταδιακά όμως η Ρόμα βγήκε μπροστά και κέρδισε μέτρα με τον Τζανιόλο, απέναντι σε μια Νάπολι που σταμάτησε να είναι ιδιαίτερα απειλητική και όταν το έκανε, το προσπάθησε με μακρινά σουτ που ήταν εύκολος στόχος για τον Ρούι Πατρίσιο. Οι αλλαγές του Ζοσέ Μουρίνιο πάντως, ήταν στη σωστή κατεύθυνση και η ομάδα του δίκαια ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με γρήγορη κυκλοφορία μπάλας και πάτημα-ασίστ του Έιμπραχαμ στον Ελ Σαράουι ο τελευταίος έπιασε το δυνατό σουτ και τίναξε τα δίχτυα του Μέρετ που χρειάστηκε να επέμβει λίγα λεπτά αργότερα στην κεφαλιά του Πελεγκρίνι για να σώσει τον βαθμό. Παράλληλα, η Ρόμα έφτασε τα 12 σερί ματς αήττητη και έφτασε τους 58 βαθμούς για να βρεθεί στο -5 από την τέταρτη Γιουβέντους.

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι) : Μέρετ, Τζανόλι, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Ρούι, Ανγκισά, Λομπότκα (56′ Ζιελίνσκι), Ρουίθ (68′ Ντέμε), Λοσάνο (68′ Ελμάς), Όσιμεν (83′ Μέρτενς), Ινσίνιε (83′ Ζέσους)

Ρόμα (Ζοζέ Μουρίνιο) : Πατρίσιο, Μαντσίνι (84′ Πέρεθ), Σμόλινγκ, Ιμπάνιεθ, Κάρσντορπ, Ολιβέιρα (75′ Βερτού), Κριστάντε (46′ Μιχιταριάν), Πελεγκρίνι, Ζαλέβσκι (75′ Ελ Σααραουί), Τζανιόλο (86′ Αφένα-Τζαν), Έιμπραχαμ