Έβαλε δύσκολα στον ΟΦΙ η ΑΕΚ, 2-1 στο “Βουζουνεράκειο”

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο ΟΦΙ στο “Βουζουνεράκειο” στο εξ αναβολής παιχνίδι με την ΑΕΚ Β στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Η ομάδα της Κρήτης δεν κατάφεραν να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη (βρίσκονται στο +3), ενώ την ίδια ώρα ο “δικέφαλος” ανέβηκε στην 5η θέση με 51 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 10ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ όταν ο Μιτάι πέρασε ωραία κάθετη μπαλιά στον Πάρρα και αυτός με ωραίο σουτ στην κίνηση κατάφερε να σκοράρει κάνοντας το 1-0.

Ο ΟΦΙ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 15ο λεπτό έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Λεμονή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Η ΑΕΚ άγγιξε το 0-2 στο 17ο λεπτό, όμως το σουτ του Γιούση σταμάτησε στο δοκάρι μετά και την σπουδαία προσπάθεια του Καραγκιόζη.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν από το 20λεπτό και μετά να ισοφαρίσουν το παιχνίδι με κύριος εκφραστές τους Αντερέγκεν Ντέλτερ και Νεκούλ, όμως το ημίχρονο βρήκε τους “ασπρόμαυρους” πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη ο ΟΦΙ πίεσε την ΑΕΚ Β’ και στο 60ο λεπτό κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όταν ο Ντέτλερ πέρασε διαγώνια μπαλιά στον Αντερέγκεν και αυτός από θέση βολής έκανε το 1-1 με ωραίο πλασέ.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του Στάικου Βεργέτη, που έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για την ανατροπή, όμως η ΑΕΚ Β’ κρατούσε το 1-1. Μάλιστα στο 73ο λεπτό κατάφερε να σκοράρει ξανά και να πάρει προβάδισμα όταν ο Μπάμπης βρέθηκε αφύλαχτος στο ύψος της περιοχής σούταρε νικώντας τον Καραγκιόζη για το 1-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο ΟΦΙ ολοκλήρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, αφού στο 92ο λεπτό ο Βιβάγκο δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης και αποβλήθηκε.

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης): Καραγκιόζης, Ντι Λορέντζο, Βιβάνκο, Κάρδαρης (33′ λ.τ. Κοντοές), Ντέτλερ, Μπενίτεζ, Καλλιτσουνάκης (21′ λ.τ. Μούλερ), Λεμονής, Νεκούλ (85′ Κατάλντι), Αντερέγκεν, Χιμένεζ.

ΑΕΚ Β (Παναγιωτάρας): Θεοχάρης, Λάτσι, Κορνέζος (70′ Σαμπανάτζοβιτς), Μιτάι, Σταμούλης, Μπάμπης (88′ Αρβανίτης), Παρράς (88′ Κορομηλάς), Ρουκουνάκης (56′ Μουστακόπουλος), Ευθ. Χριστόπουλος (70′ Μπούσης), Γιούσης, Ιατρούδης.