LaLiga : Νέα νίκη για τη Βιγιαρεάλ, “κηδεία” της Έλτσε στο Benito Villamarin (vids)

Συνέχισε το σερί η Βιγιαρεάλ, που εδραιώνεται στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, την ώρα που η Βαλένθια απομακρύνεται αισθητά. Τρομερό “διπλό” της Έλτσε στο Benito Villamarin, που αφήνει τη Μπέτις στο -3 από την τετράδα.

Από το καλό στο καλύτερο η Βιγιαρεάλ, που νίκησε με 2-0 τη Βαλένθια και πλησίασε πλέον στο τρίποντο από την 6η, Σοσιεδάδ.

Στο 7ο λεπτό ο Σίλεσεν έσωσε με το πόδι μετά από σουτ του Λο Σέλσο ενώ στο 8’ η Βιγιαρεάλ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τσέμερτ και ο Ντανζουμά το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0. Στο 16’ ο Ντανζουμά έφυγε μόνος του λίγο πίσω από το κέντρο αλλά ο Σίλεσεν του είπε όχι όμως μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, ο Φόιθ από δεξιά έβγαλε όμορφη μπαλιά στον Ντανζουμά που από κοντά πλάσαρε για το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Η Έλτσε πέτυχε σπουδαία νίκη με 1-0 στην έδρα της Μπέτις και έκανε ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία. Μέ φόρα από το Champions League, η Βιγιαρεάλ επικράτησε εύκολα με 2-0 της Βαλένθια και μειώσε την διαφορά της από την πρώτη εξάδα στο -3

To γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σημειώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Χοσάν σέντραρε από δεξιά και ο Μορέντε με προβολή στο πρώτο δοκάρι έκανε το 0-1. Στο 90+3’ αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους ο Ακουόκο.