Το χρέος τους τα Χανιά, στην πίεση ο ΟΦΙ (photos)

Τα Χανιά αν και βαθμολογικά δεν είχαν ιδιαίτερη πίεση έκαναν το χρέος τους και αποχαιρέτησαν με νίκη το κοινό τους, απέναντι στον ΟΦΙ (2-0).

Η ομάδα της Ιεράπετρας προσπάθησε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στα Περιβόλια αλλά είχε και τον νου της στη διαχείριση βασικών παικτών για να τους έχει διαθέσιμους στον “τελικό” παραμονής με τη Ζάκυνθο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Κουτζαβασίλης σε δύο περιπτώσεις αρνήθηκε το γκολ στον ΟΦΙ, σε προσπάθειες των Κατάλντι (35’) και Λεμονή (36’), ενώ το ίδιο έκανε όποτε χρειάστηκε στην απέναντι εστία ο Καραγκιόζης. Στην εκπνοή του ημιχρόνου όμως ένα λάθος του Τορίμπιο ήταν αρκετό για να δώσει την ευκαιρία στον Μπαΐροβιτς να πετύχει το 1-0, με το 17ο γκολ του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αλλάξουν τη… μοίρα τους, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Ο Μπαΐροβιτς είχε δοκάρι στο 75’, για να δώσει ασίστ στον Βασιλόγιαννη στο 83’ για το τελικό 2-0.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athlitiko.gr

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι (74′ λ.τ. Καψάλης), Ζιούλης, Παντεκίδης, Καμαρά, Παναγιωτούδης, Μασούρας (56′ Τριανταφυλλάκος), Κάρλος (74′ Βασιλακάκης), Βασιλόγιαννης, Βάρκας (68′ Τσαμούρης), Μπαΐροβιτς.

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης): Καραγκιόζης, Ζήσης, Κοντοές, Τορίμπιο (46′ Μπενίτες), Ντι Λορέντσο (52′ Ντέτλερ), Κατάλντι, Καλλιτσουνάκης (46′ Μεσιντόρο), Λεμονής, Μούλερ (64′ Χιμένες), Αντερέγκεν, Βουό.