Πανελλήνιο Εφήβων : Συνεχίζει το σερί η ΔΕΚΑ, νίκησε και τον Προμηθέα

Ολοκληρώθηκε η πέμπτη ημέρα των αγώνων της Τελικής Φάσης του 49ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο του Ηράκλειου Κρήτης.

Η ΔΕΚΑ πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον αυριανό (1/5, 15.30) τελικό, καθώς επικράτησε με 77-70 του Προμηθέα Πάτρας στον ημιτελικό του 49ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο του Ηράκλειου Κρήτης. Οι Θεσσαλονικείς θα αναμετρηθούν για το τρόπαιο με το Περιστέρι.

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων, με τον Προμηθέα να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (11-8, 6΄34΄΄) και με την ΔΕΚΑ να βρίσκει καλύτερο ρυθμό στα τελευταία λεπτά όπου βρέθηκε να προηγείται με 18-14 (9΄10΄΄). Με επί μέρους σκορ 18-2 και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σαμοντούροβ, οι Θεσσαλονικείς στη δεύτερη περίοδο ήταν μπροστά με νταμπλ σκορ 36-18 (17΄6΄΄).

Η ΔΕΚΑ συντηρούσε έναν αέρα στο σκορ με +15π. μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου (34-49, 24΄37΄΄), όμως ο Προμηθέας ανεβάζοντας τα ποσοστά ευστοχίας κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφια την εις βάρος του διαφορά με 45-54 (27΄04΄΄) και με 50-57 (28΄24΄΄).

Το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε δραματικά χαρακτηριστικά καθώς η ομάδα της Πάτρας ελέγχοντας τα επιθετικά ριμπάουντ έφθασε σε απόσταση αναπνοής τη ΔΕΚΑ με 60-61 στο 31΄56΄΄, για να ισοφαρίσει τελικά και να περάσει μπροστά στο σκορ με δύο εύστοχες βολές του Βάλμπεργκ και 66-65 στο 37΄37΄΄. Η ΔΕΚΑ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και στα τελευταία κρίσιμα λεπτά «θυμήθηκε» την ευστοχία του πρώτου μέρους επικρατώντας τελικά με 77-70.