Serie A : Πρώτο βήμα τίτλου για τη Μίλαν, 1-0 τη Φιορεντίνα (vid)

Με γκολ του Λεάο στο 82΄, η αρμάδα του Πιόλι έκαμψε την αντίσταση της Φιορεντίνα (1-0) και αγγίζει το… όνειρο.

Ο αγώνας με την αλλοπρόσαλλη φέτος Φιορεντίνα ήταν εξ ορισμού επικίνδυνος για τη Μίλαν, η οποία αγκομάχησε για 82 λεπτά να βρει το γκολ. Εν τέλει, δέχθηκε το γκολ του τερματοφύλακα των “βιόλα” και με τον Ραφαέλ Λεάο πήρε τη νίκη με 1-0 για την 35η αγωνιστική της Serie A, που τη διατηρεί πάνω από την Ίντερ.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τους “ροσονέρι” να έχουν για λιγότερο χρόνο την μπάλα στα πόδια τους, αλλά να φτάνουν πιο εύκολα έξω από την αντίπαλη περιοχή, κυρίως από τις δύο πτέρυγες. Ο Τεό Ερναντέζ έκανε πολλές κούρσες από αριστερά και το μοναδικό πρόβλημα των παικτών του Στεφάνο Πιόλι ήταν η αστοχία τους στις τελικές προσπάθειες.

Το πρόβλημα αυτό επιδεινώθηκε στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους. Οι Λεάο και Ερναντέζ είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες, αλλά έξω από τη μικρή περιοχή… κατόρθωσαν να στείλουν την μπάλα πάνω από την εστία της Φιορεντίνα. Οι αποτυχίες αυτές παραλίγο να κοστίσουν, αφού οι Τοσκανοί είχαν κι αυτοί τις καλές στιγμές τους, όμως ο Μάικ Μενιάν δήλωσε “παρών” σε δύο περιπτώσεις και κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν.

Ο Πιόλι έριξε στον αγώνα τον Άντε Ρέμπιτς και τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, στην προσπάθεια να βρει το γκολ, όμως τη λύση έδωσε ο τερματοφύλακας της Φιορεντίνα. Ο Πιέτρο Τερατσιάνο έκανε ένα βολέ πάνω στον Λεάο στο 82′, με τον Πορτογάλο να κάνει κοντρόλ, να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει για το 1-0. Το 10ο φετινό τέρμα του ίσως αποδειχθεί “χρυσάφι” για τους Μιλανέζους, που δύο αγώνες πριν από το τέλος, βρίσκοναι στο +5 από την Ίντερ, με παιχνίδι περισσότερο.