Τρελή ανατροπή παραμονής με Μπαστιάνο για τον Διαγόρα, εξαγριώθηκαν και επιτέθηκαν με αντικείμενα στους παίκτες του Αιγάλεω οι φίλοι του “Σίτι”!

Την παραμονή της στην Super League 2 πανηγυρίζει η ΠΑΕ Διαγόρας, μετά από την εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-1 σε βάρος του Αιγάλεω στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» για την 34η και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου.

Ο «γηραιός» παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι και το 90ο λεπτό, με μία επική ανατροπή στις καθυστερήσεις, έφερε… τούμπα το παιχνίδι κατακτώντας το «τρίποντο» , με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπαστιάνο που πέτυχε και τα δύο γκολ.

Το Αιγάλεω προηγήθηκε στο 87ο λεπτό, με ωραίο διαγώνιο σουτ του Αλέξανδρου Αρναρέλλη και εκεί που όλα έδειχναν χαμένα για τους «κυανέρυθρους», ανέλαβε δράση ο Γιάννης Μπαστιάνος.

Στο 91ο λεπτό, ο έμπειρος μεσοεπιθετικός με κοντινό πλασέ, ισοφάρισε σε 1-1 και στο 92ο λεπτό με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σικαλιά διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, υπογράφοντας την παραμονή του Διαγόρα στην Super League 2.

Με τη λήξη του αγώνα, οι εξαγριωμένοι φίλαθλοι των γηπεδούχων, επιτέθηκαν με αντικείμενα σε ποδοσφαιριστές και τεχνικό επιτελείο των “κυανολεύκων”, κατηγορώντας τους για ολιγωρία στο τέλος.

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παπουτσογιαννόπουλος, Αναστασίου, Καλύβας, Χοτζάλι, Σταματάκης, Πιαστόπουλος, Δακτυλίδης (58′ Τσιλιγκίρης), Σέχου (46′ Μπαρμπαρούσης), Παυλής (46′ Καββαδίας) (72′ λ.τ. Αρναρέλλης), Ντρενογιάννης (46′ Τριμμάτης).

Διαγόρας Ρόδου (Γιάννης Προβίδας): Σκαφίδας, Τάτσης, Ζούνης, Ρουγκάλας, Γιώργου (82′ Ραφίνια), Καρατάσιος, Τοπάλ, Παραστρατίδης (56′ Καβαλιέρι), Σίνγκ (65′ Σάιμπερ), Μπαστιανος, Λαμπίρης.

*Ο Λεβαδειακός θα αγωνιστεί στα μπαράζ ανόδου με τη Βέροια
*Υποβιβάζονται Αστέρας Βλαχιώτη (παίρνει τη θέση του Παναθηναϊκού Β που βάσει προκήρυξης παραμένει κατηγορία), Καραϊσκάκης Άρτας, ΑΣ Ρόδου και Ζάκυνθος