Κάθε άλλο παρά αδιάφορος ο Ιωνικός, “έριξε” πέντε στον Απόλλωνα

Δεν…χαμπαριάζει ο εντυπωσιακός Ιωνικός, που σημείωσε άλλη μια νίκη στα play out και χτυπά με αξιώσεις την πρώτη θέση! Ανέτοιμος για τον σημερινό “τελικό” ο Απόλλων Σμύρνης, βλέπει το φάσμα του υποβιβασμού.

Πρωταγωνιστής για τους Νικαιώτες ήταν ο Γιάννης Κιάκος που σκόραρε δις αλλά και ο Λευτέρης Χουτεσιώτης που με σημαντικές επεμβάσεις κράτησε το τρίποντο για την ομάδα του στερώντας το από τους φιλοξενούμενους που είχαν διπλάσιες τελικές αλλά πλέον βρίσκονται σε δεινή θέση μετά το νικηφόρο πέρασμα της Λαμίας από το «Θ. Κολοκοτρώνης» (σ.σ με 0-2) ενάντια στον Αστέρα Τρίπολης.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ με τον Κιάκο στο 26′ και στο 39′. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 49′ με τον Ιωαννίδη και στη συνέχεια οι Νικαιώτες ξέσπασαν. Ο Άοσμαν πέτυχε το 3-1 στο 61′, ο Κάστρο έβαλε αυτογκόλ στο 87′ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Καμπράλ στο 90+3′.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένταση και ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Σταδιακά ο Ιωνικός έπαιρνε τον έλεγχο του παιχνιδιού δείχνοντας πως εκείνος είναι που θέλει να έχει το πάνω χέρι, παρά το γεγονός ότι η Ελαφρά Ταξιαρχία “καιγόταν”. Στο 26ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν και το σκορ. Ο Λένις νίκησε με δύο ντρίμπλες τον Βιτλή και έκανε τη σέντρα από τα δεξιά. Ο Κιάκος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.Μετά και το γκολ οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Έτσι, στο 39ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ από τον Ιωνικό. Ο Ντάλσιο είχε χώρο, πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, γύρισε στον Κιάκο, ο οποίος αφύλαχτος με πλασέ σκόραρε, πετυχαίνοντας το δεύτερο του γκολ στο ματς.

Στο 49ο λεπτό ο Απόλλωνας κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να κοντρολάρουν ξανά τον ρυθμό της αναμέτρησης, ενώ σύντομα πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο 61ο λεπτό ο Άοσμαν κράτησε την μπάλα, παρά την κακή πάσα του Βαλιεράνου. Νίκησε τον Φατιόν, έκανε το σουτ και την πέτυχε το 3-1. Αμέσως μετά οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μπουν πάλι στο παιχνίδι, όμως το πλασέ του Σλίβκα απέκρουσε το πλασέ του Χουτεσιώτη.

Ο Απόλλωνας έχασε αρκετές ευκαιρίες για να μειώσει εκ νέου, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Απεναντίας, ο Ιωνικός ανέβασε ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Στο 87′ ο Μάντζης έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή. Ρόλαρε, έκανε το γύρισμα και στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Κάστρο, ο οποίος άθελά του έβαλε αυτογκόλ.

Ο Ιωνικός βρήκε κενούς χώρους και στο 90+3′ πέτυχε το τελικό 5-1. Σε αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Λένις βρέθηκε απέναντι από τον Σόρτσαν, εκείνος έσπασε την μπάλα στον Καμπράλ, ο οποίος έγραψε επίσης το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιριγώτης (90′ Πογκοσιάν), Βαλεριάνος, Σάντσες, Ρομαό, Κιάκος (84′ Βαφέας), Κάνιας, Λένις, Ντάλσιο (71’ Γκοτσούλιας), Άοσμαν (84’ Πλατέλλας), Μάντζης (90′ Καμπράλ).

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Σόρτσαν, Ντεντάκης (46’ Μπαξεβανίδης), Βιτλής (46’ Τσιλούλης), Ρόγκνε, Ντομίνγκες, Κάστρο, Σλίβκα, Φατιόν (86′ Λισγάρας), Μαρτίνες (77’ Τσίμπσαχ), Ντάουντα (62’ Εμπακόγκου), Ιωαννίδης.