Bundesliga : Ήττα-σοκ για τη Φράιμπουργκ, η Ουνιόν “βλέπει” ακόμη και Champions League! (vids)

Ακρως συναρπαστική ήταν η προτελευταία αγωνιστική της Bundesliga. Τα πολλά γκολ είχαν την… τιμητική τους, με τους εκτός έδρας θριάμβους των Λεβερκούζεν και Ουνιόν Βερολίνου να κλέβουν την παράσταση.

Με τον Πάτρικ Σικ να… οργιάζει για ακόμη μια φορά, η Μπάγερ κλείδωσε μια θέση για το Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Ο Τσέχος επιθετικός σημείωσε δύο τέρματα κόντρα στη Χοφενχάιμ και η ομάδα του Σοάν άλωσε (2-4) την Rhein-Neckar-Arena.

Η Λεβερκούζεν έφτασε τους 61 βαθμούς στο εφετινό γερμανικό πρωτάθλημα και θα κουνήσει σεντόνι. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι μετά και τη σημερινή ήττα, παρέμειναν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Χοφενχάιμ μπήκε καλύτερα στο ματς, ανοίγοντας το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Ρούτερ. Δώδεκα λεπτά μετά, ο Σικ απάντησε για τη Λεβερκούζεν, με τους γηπεδούχους να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα στο 34΄με γκολ του Μπουγκμάντερ.

Στο 73΄, ο Μούσα Ντιαμπί ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους και στο 76΄, ο Σικ έγραψε το 2-3. Το κερασάκι στην τούρτα του θριάμβου για τη Λεβερκούζεν το έβαλε ο Αλάριο στις καθυστερήσεις.

Πάρτι στο Europa-Park Stadion και αγκαλιά με τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις η Ουνιόν! Η ομάδα του Βερολίνου διέλυσε (1-4) με συνοπτικές διαδικασίες τη Φράιμπουργκ και ξεσκονίζει… διαβατήρια.

Η ομάδα του Φίσερ ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 54 πόντους και έχει βάσιμες ελπίδες ακόμη και για Champions League! Στο +1 και στην 4η θέση παρέμειναν οι γηπεδούχοι, που έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν το πιο αποφασιστικό βήμα για το σεντόνι.

Με το… καλημέρα, ο Πρόμελ άνοιξε το σκορ για την Ουνιόν, με τον Τρίμελ να γράφει το 0-2 στο 30΄. Στο 41΄, ο Μπέκερ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3, με την Φράιμπουργκ να μειώνει με τον Χολέρ. Στο 89′, ο Σάφερ ολοκλήρωσε το πάρτι για τους φιλοξενούμενους.

Την ίδια ώρα, η Κολωνία υπέστη ήττα που τη βγάζει εκτός των θέσεων που οδηγούν στο Europa League, αν και με την ήττα της Χοφενχάιμ εξασφάλισε τουλάχιστον το Conference. Το γκολ της Βόλφσμπουργκ σημείωσε στο 43′ ο Γκέραρντ.