Νίκη για τον Παναθηναϊκό, 78-68 τον Απόλλωνα Πάτρας

Στο δεύτερο μέρος ανέβασε στροφές ο Παναθηναϊκός και νίκησε με 78-68 τον Απόλλωνα Πάτρας στο ΟΑΚΑ για την 25η αγωνιστική της Basket League,.

Το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα πραγματοποίησε ο Πέιτον Σίβα, ενώ επανήλθε στην δράση και ο Στέφαν Γιόβιτς έπειτα από σχεδόν δυόμιση μήνες. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-9 στο 3’, όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και στο 6’ προσπέρασε με 18-12. Στο 7’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (27-16) υπέρ του «τριφυλλιού» χάρη στις επιθετικές εμπνεύσεις του Ντάριλ Μέικον. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 27-22 και στο 13’ φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 27-26.

Η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφιο νούμερο (36-26 στο 16’) και ο Παναθηναϊκός πήγε στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 44-36. Στην επανάληψη οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές ενώ στο 24’ η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ξέφυγε με 15 πόντους διαφορά (57-42).

Στο 28’ η διαφορά έφτασε τους 24 πόντους (68-42) για το «τριφύλλι» που απέκτησε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα βασιζόμενος στην ευστοχία του έξω από τη γραμμή των 6.75μ. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 70-44 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι δέχθηκαν μόλις 8 πόντους σε δέκα λεπτά, σκοράροντας 26. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 72-54 στο 34’, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περαιτέρω περιθώρια αντίδρασης με συνέπεια να φτάσουν στην επικράτηση.

Tα δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68