Serie A : Ανατροπή τίτλου για τη Μίλαν, βαθμό στο 90+9′ η Κάλιαρι! (vids)

Η Μίλαν επικράτησε εκτός έδρας της Βερόνα με 3-1, επέστρεψε στην κορυφή και έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αν και το ματς είχε πολύ μεγάλη κρισιμότητα και βαθμολογική σημασία για την Μίλαν, το πρώτο μέρος στο Μπεντεγκόντι ήταν άκρως συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να παίζουν σε υψηλή ένταση και να βρίσκουν αμφότερες από μία φορά το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Φαραόνι έδωσε το προβάδισμα στη Βερόνα (38′) όμως η Μίλαν ισοφάρισε λίγο πριν την ανάπαυλα με τον Τονάλι. Ο ίδιος παίκτης ανέτρεψε το σκορ με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και στο 86′ ο Φλορέντσι διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Λίγο νωρίτερα, η Σαλερνιτάνα ήταν αγκαλιά με μια πολύ μεγάλη νίκη αλλά η Κάλιαρι στο 99’ ισοφάρισε (1-1) και η μάχη για την παραμονή καλά κρατεί.

Ο Βέρντι άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 68ο λεπτό, ένα λεπτό μετά αποβλήθηκε ο Ριμπερί αλλά οι γηπεδούχοι άντεχαν και με 10 παίκτες. Στο 95’ η Κάλιαρι κέρδισε πέναλτι που τελικά πήρε πίσω ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε και το VAR αλλά τέσσερα λεπτά ο Αλτάρε ισοφάρισε στο 99ο λεπτό.