Κατηγορίες
Basket

Α2 μπάσκετ : Τερμάτισε δεύτερο το Ψυχικό, η Καβάλα στα play out! (αποτελέσματα, βαθμολογία, φύλλα αγώνων)

Το Παγκράτι έφερε τα πάντα… τούμπα στην Α2! Η ομάδα του Γιάννη Γιαννόπουλου νίκησε στη δεύτερη παράταση την Καβάλα 96-89 στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής και όχι μόνο την έριξε στη ζώνη των Playouts, αλλά θα τεθεί αντιμέτωπη με τους «αργοναύτες» σε αυτά, με τη σειρά να αρχίζει από το 1-1.

Το μεγάλο κερδισμένο από αυτήν την εξέλιξη δεν είναι βέβαια άλλο από το Μαρούσι, το οποίο συνέτριψε τον Οίακα στο Ναύπλιο 135-69, εκμεταλλεύτηκε το “δώρο” του Παγκρατίου και απέφυγε τη διαδικασία των Playouts!

Μάλλον αναμενόμενη ήταν η εξέλιξη στην κούρσα για το πλεονέκτημα έδρας στα Playoffs. Το Ψυχικό νίκησε τον Πανερυθραϊκό 76-59 και κατέκτησε τη 2η θέση, δίνοντας ραντεβού με την 5η Ελευθερούπολη.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Χαρίλαος Τρικούπης, ο οποίος έκανε περίπατο απέναντι στη Δάφνη Δαφνίου (105-57) και θα αντιμετωπίσει στην 1η φάση των Playoffs (με μειονέκτημα έδρας) τον Τρίτωνα.

Η Ελευθερούπολη δεν χρειάστηκε να φορτσάρει, προκειμένου να καταβάλει τον Φίλιππο Βέροιας με 70-60 και να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο αήττητη στο γήπεδό της με ρεκόρ 14-0.

Ο Κόροιβος υποχρέωσε την πρωταθλήτρια Καρδίτσα στην 4η ήττα της στο πρωτάθλημα με 61-60, ωστόσο είδε μία διαφορά 24 πόντων να πέφτει μέχρι τον έναν στο τελευταίο λεπτό. Η Καρδίτσα είχε μάλιστα την ευκαιρία να κλέψει το ματς, αλλά ο Γράβας ήταν άστοχος σε “ανοιχτό” τρίποντο 5’’ πριν από τη λήξη. Κάπως έτσι η ομάδα της Αμαλιάδας τελείωσε το πρωτάθλημα στην 6η θέση, προσπερνώντας τον Πανερυθραϊκό.

Σε χρόνο-ρεκόρ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο κλειστό του Υμηττού, εκεί όπου ο Αμύντας συνέτριψε το Αγρίνιο 115-72, σε ένα ματς που διήρκεσε μία ώρα και πέντε λεπτά! Ο λόγος; Όλοι περίμεναν την βράβευση του Λεωνίδα Ζούπα, η οποία επακολούθησε του αγώνα, του τελευταίου στην 24χρονη καριέρα του αρχηγού του Αμύντα.

Ξεκινά η διαδικασία

Στα playoffs συμμετέχουν οι ομάδες που κατετάγησαν στις θέσεις 2-5 στην κανονική περίοδο. Στην πρώτη φάση των playoffs η δεύτερη ομάδα της κατάταξης αντιμετωπίζει την πέμπτη και η τρίτη την τέταρτη αντίστοιχα σε μια σειρά αγώνων που κρίνεται στις τρεις νίκες, μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου και με τις ομάδες που κατετάγησαν στη δεύτερη και την τρίτη θέση να φιλοξενούν το πρώτο και το τρίτο (εφόσον χρειαστεί) παιχνίδι στην έδρα τους.

Ψυχικό-Ελευθερούπολη (1-1)

Τρίτων-Χαρίλαος Τρικούπης (1-1)

Οι δύο νικήτριες των παραπάνω σειρών θα αναμετρηθούν στην δεύτερη φάση των playoffs αντίστοιχα σε μια σειρά αγώνων που κρίνεται στις τρεις νίκες, μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου και με την ομάδα που κατετάγη ψηλότερα να φιλοξενεί το πρώτο και το τρίτο (εφόσον χρειαστεί) παιχνίδι στην έδρα της. Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα κερδίσει την άνοδο στην Α1 Κατηγορία, μετά την Καρδίτσα που ως πρωταθλήτρια εξασφάλισε απευθείας τον προβιβασμό της.

Στα playout συμμετέχουν οι ομάδες που κατετάγησαν στις θέσεις 10-13 της κανονικής περιόδου. Η 10η ομάδα της κατάταξης αντιμετωπίζει την 13η και η 11η την 12η σε μια σειρά αγώνων που κρίνεται στις τρεις νίκες, μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου και με τις ομάδες που κατετάγησαν στη 10η και 11η θέση να φιλοξενούν το πρώτο και το τρίτο (εφόσον χρειαστεί) παιχνίδι στην έδρα τους. Οι νικητές των δύο σειρών παραμένουν στην Α2 Εθνική Κατηγορία, ενώ οι ηττημένοι υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική Κατηγορία.

Τα αποτελέσματα της 30ης αγωνιστικής

Κόροιβος Αμαλιάδας – ΑΣ Καρδίτσας  61-60
Αμύντας – ΑΟ Αγρινίου  115-72
Ψυχικό – Πανερυθραϊκός  76-59
Καβάλα – Παγκράτι  89-96 παρ, κ.α. 67-67 κ.α. 76-76 α.παρ.
ΓΣ Ελευθερούπολης – Φίλιππος Βέροιας  70-60
Χαρίλαος Τρικούπης – Δάφνη Δαφνίου  105-57
Οίακας Ναυπλίου – Μαρούσι  69-135
Ρεπό: ΑΟ Τρίτων

Τα φύλλα αγώνων :

Κόροιβος Αμαλιάδας-Καρδίτσα 61-60
Διαιτητές: Αναστόπουλος-Νάστος-Ρίζος (Πολιτόπουλος)
Δεκάλεπτα: 22-6, 44-22, 55-40, 61-60
Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 9 (1), Μίτροβιτς 9 (1), Καλογερίας 4, Ναούμης 6 (2), Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 13 (2), Κάππος 8, Μιχαλούτσος 3, Τάταρης 6, Μαστόρος 3 (1), Νάνος.
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 6, Τσιλούλης 5, Καρράς 1, Κακλαμάνος 2, Σπυριδονίδης 8 (1), Χάλαρης 6, Ντράσκοβιτς 11, Τσούκας, Αλεξιάδης 2, Καραγεωργίου, Βεργίνης 19 (3), Πεφάνης.

Αμύντας-Αγρίνιο 115-72
Διαιτητές: Καρπάνος-Χριστινάκης-Κανελλόπουλος (Ζώης)
Δεκάλεπτα: 35-23, 61-39, 91-53, 115-72
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Αβάρε 3 (1), Ζούπας 16 (4), Τοπάλι 13 (1), Σιούντρης 9 (1), Γκρέκας 2, Βαρδιάνος 3 (1), Κουκουνιάς 10 (2), Γιούση 8, Γκάτζο 6, Μπέλη 10, Βύρλας 8, Κανονίδης 27 (4).
Αγρίνιο (Παπαδόπουλος): Τσούκας 17 (5), Μήτσου 17 (3), Κυριλής 4, Κόκκιος 8 (2), Μπαλός 15, Νικολαΐδης 11 (3).

Ψυχικό-Πανερυθραϊκός 76-59
Διαιτητές: Θεονάς-Ζιώγας-Μαρτινάκς (Μωϋσιάδης)
Δεκάλεπτα: 18-19, 38-29, 51-45, 76-59
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 10 (2), Γιαννόπουλος, Παπανικολάου 12 (3), Πολυτάρχου 9 (1), Μαλέλης 3 (1), Μαρίνος 6 (2), Ρίκετς 1, Αθανασούλας 16 (4), Αναγνωστόπουλος 2, Ματαλιωτάκης 6, Ιορδάνου 11 (1).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Γκαβασιάδης 3 (1), Κοντούδης 2, Μωραΐτης 3 (1), Καλλιανιώτης 13 (3), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 4, Σκάνδαλος, Γιαουρτόγλου 7 (2), Καμπουρίδης 7 (1), Τσάμης 4, Σταματογιάννης 10, Ευστρατίου 6.

Καβάλα-Παγκράτι 89-96 (μετά από δύο παρατάσεις)
Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Μπακάλης-Ξέρας (Στουπίδης)
Δεκάλεπτα: 19-16, 37-37, 49-44, 67-67, (α’ πρτ.) 76-76, 89-96
Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 22 (5), Αμπατζάς 21 (3), Καψαλός5 (1), Πιεβάλιτσα, Ζαρκαδούλας 16 (2), Ράπτης 4, Δρόσος 6, Αγγελάκος 3, Οκεκουόγεν 12.
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Σταυρακούκας 16 (2), Μανιάς 3, Ζαραϊδώνης, Γιοβάνης, Χαϊκάλης 31 (7), Δ. Τσουργιάννης 9 (1), Ταταράκης, Τζουγκαράκης 20 (2), Α. Τσουργιάννης 17.

Ελευθερούπολη-Φίλιππος Βέροιας 70-60
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Κατωτικίδης-Δέλλας (Μπρίγκος)
Δεκάλεπτα: 21-14, 45-31, 60-48, 70-60
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 14 (2), Ναούμης 16 (4), Γοργόνης 7 (1), Στάθης 3 (1), Σκουλίδας 17 (3), Σταμπουλής 4, Π. Ερμείδης, Πάτρας 8, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 1.
Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Ντόβας 6 (2), Ελευθεριάδης 9, Πουλιανίτης 9 (1), Κοθράς 2, Παραπούρας 6 (2), Σουτζόπουλος 4, Ντρεκάλοβιτς 2, Ιατρίδης 16 (2), Πιλκούδης 6.

Χαρίλαος Τρικούπης-Δάφνη Δαφνίου 105-57
Διαιτητές: Καρακάσης-Λιότσιος-Ασημακάκη (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 31-11, 53-22, 79-36, 105-57
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 11 (1), Βλάσιος 2, Παπαδιονυσίου 10 (2), Καζάνας 1, Λιάπης 16 (4), Λεγκίκας 14 (4), Τσαπατώρης 13 (2), Παγούρας 3 (1), Αλίχοντζιτς 23, Στράτος, Σοκ 5 (1), Σαχπατζίδης 7.
Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 10 (1), Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 9, Μπήλιος 15 (1), Κυρίμης, Ρερρές 2, Εξηνταβελώνης 5 (1), Κολλίγρης 2, Κολτσίδας 2, Γιαννακόπουλος, Σταϊκόπουλος 2, Κυρίτσης, Σούμαν 10.

Οίαξ Ναυπλίου-Μαρούσι 69-135
Διαιτητές: Στρέμπας-Γρίβα-Κιουλάφας (Μαυραντζάς)
Δεκάλεπτα: 18-49, 31-83, 48-114, 69-135
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Μερμίγκης 27 (3), Μιχόπουλος 5 (1), Τσάκος 2, Τουρλής 2, Παραράς 2, Νικολακόπουλος, Σκλήκας 2, Λαλέζας 4, Τσαγδής 4, Χαϊδάς 11 (3), Λιάκος 6, Χάχαλος 4.
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Οικονομόπουλος 11 (3), Δόξας 23 (1), Στασινός 29 (7), Παπαγιάννης 4, Ξυδάς 12 (2), Ξύδης 10 (2), Προίσκος 17 (5), Μαργέλης 18 (2), Παπαγεωργόπουλος 3 (1), Αρνόκουρος 8.

Η βαθμολογία

  ΑΓ Ν Η ΠΥ ΠΚ +/- Β
1 Καρδίτσα 27 23 4 2297 1804 493 50
2 Ψυχικό 28 21 7 2227 1912 315 49
3 ΑΟ Τρίτων 28 20 8 2364 1959 405 48
4 Χαρίλαος Τρικούπης 28 20 8 2200 1911 289 48
5 Ελευθερούπολη 28 19 9 2252 2059 193 47
6 Πανερυθραϊκός 28 16 12 2170 2010 160 44
7 Κόροιβος Αμαλ. 28 17 11 2123 1957 166 45
8 Αμύντας 28 15 13 2064 1977 87 43
9 Μαρούσι 28 14 14 2336 2096 240 42
10 Καβάλα 28 13 15 2100 2030 70 41
11 Αγρίνιο 28 11 17 1940 2093 -153 39
12 Φίλιππος Βέροιας 28 10 18 1916 2048 -132 38
13 Παγκράτι 28 8 20 2104 2253 -149 36
14 Οίακας Ναυπλίου 28 1 27 1662 2787 -1125 29
15 Δάφνη Δαφνίου 27 1 26 1659 2518 -859 28

*Για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου εκκρεμεί η αναμέτρηση Καρδίτσα-Δάφνη Δαφνίου, που θα διεξαχθεί το Σάββατο στις 15:00

error: Protected