Premier League : Ανατροπή ολκής από τη Λίβερπουλ, παραμένει στο…κατόπι της Σίτι (vid)

Νίκη με ανατροπή για τη Λίβερπουλ, που τη διατηρεί σε τροχιά τίτλου και περιμένει ένα…δώρο από τη Γουλβς αύριο, που υποδέχεται τη Μάντσεστερ Σίτι. Βασικός και εξαιρετικός ο Κώστας Τσιμίκας.

Η Άστον Βίλα προηγήθηκε με γκολ από τα αποδυτήρια, αλλά οι «reds» απάντησαν με τους Ματίπ και Μανέ και με το 2-1 έφτασαν στη νίκη που τους φέρνει ισόβαθμους στην κορυφή με τη Μάντσεστερ Σίτι η οποία έχει όμως παιχνίδι λιγότερο. Εξαιρετική η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ, έβαλε πολύ δύσκολα σε εκείνη του Γιούργκεν Κλοπ ο οποίος επέλεξε βασικό τον Τσιμίκα μετά από καιρό κι εκείνος τον δικαίωσε με την εμφάνισή του.

Η Άστον Βίλα ήταν η ομάδα που μπήκε με το πόδι στο γκάζι απέναντι σε μία υπνωτισμένη στα πρώτα λεπτά Λίβερπουλ και δεν άργησε πολύ να βάλει φωτιά στις εξέδρες του Βίλα Παρκ. Ο Άλισον σταμάτησε το σουτ του Γουότκινς εντός περιοχής όμως στο ίδιο λεπτό είδε την εστία του να παραβιάζεται, με τον Ντάγκλας Λουίζ να βλέπει αρχικά την κεφαλιά του να αποκρούεται από τον Βραζιλιάνο κίπερ αλλά να παίρνει το ριμπάουντ και να γράφει το 1-0 με κοντινό πλασέ.

Ωστόσο, η απάντηση των ρεντς ήταν άμεση, με το 1-1 να έρχεται στην πρώτη φάση τους στο ματς, στο 6ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Ζότα μπήκε στη φάση και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Φαν Ντάικ που έκανε το πλασέ από πλάγια θέση, με τον Μάτιπ να κάνει την προβολη από το ύψος της μικρής περιοχής και να φέρνει το ματς στα ίσα (1-1).

Το ματς συνέχισε να έχει πολύ γρήγορο ρυθμό και τις δύο ομάδες να πατούν εύκολα στην περιοχή του αντιπάλου, για να φλερτάρουν αμφότερες με το δεύτερο γκολ. Η Λίβερπουλ άγγιξε την ανατροπή στο 19′ αλλά η κεφαλιά του Μανέ μετά από ωραία σέντρα του Τσιμίκα από τα αριστερά έστειλε τη μπάλα να περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μαρτίνες ενώ στο 24′ ο Ινγκς λίγο έλειψε να πληγώσει την πρώην ομάδα του, με τη δική του κεφαλιά από πλεονεκτική θέση να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Άλισον.

Στο 30ο λεπτό οι κόκκινοι έχασαν τον Φαμπίνιο λόγω τραυματισμού (τη θέση του πήρε ο αρχηγός ο Χέντερσον) και στο επόμενο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πάντως μία καλή στιγμή στο 34′ αλλά τον Κεϊτά να κάνει… τσαφ ενώ ήταν σε πλεονεκτική θέση για γκολ και να απειλούν με δύο σουτ εκτός περιοχής του Κέρτις Τζόουνς στο 43ο λεπτό και στο 45+1′ που δεν κατέληξε κάποιο εξ αυτών στα δίχτυα.

Το δεύτερο μέρος βρήκε την Λίβερπουλ να έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους μέχρι το 60′ και να υποχρεώνει τους γηπεδούχους σε παθητικό ρόλο, ωστόσο καθαρές ευκαιρίες δεν μπόρεσε να βρει, με μοναδική καλή στιγμή της σε αυτό το διάστημα να είναι η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 48′ που έφυγε ελάχιστα άουτ.

Οι παίκτες του Κλοπ συνέχισαν πάντως να ψάχνουν το γκολ με ηρεμία και μεθοδικότητα και το βρήκαν στο 65′, με τον Ντίας να βγάζει ταχύτατα την ομάδα του στην κόντρα και να κάνει τη σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Μανέ να παίρνει γυριστή κεφαλιά και να νικάει τον Μαρτίνες στέλνοντας τη μπάλα συστημένη στην αριστερή γωνία του (1-2) με το 15ο γκολ του στη φετινή Premier League.

Στο 72ο λεπτό ο Κλοπ έριξε στο ματς και τον Σαλάχ για να φρεσκάρει την επίθεσή του στην τελική ευθεία, με τους παίκτες του να συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο και να ψάχνουν το τρίτο γκολ για να κλειδώσουν τη νίκη. Στο 82ο λεπτό ο Κεϊτά είχε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής που έφυγε άουτ, όμως στο 83′ ήταν η σειρά της Βίλα να απειλήσει, με τον Άλισον να αποκρούει δύσκολα το σουτ εντός περιοχής του Ινγκς από πλάγια θέση.

Άστον Βίλα (Στίβεν Τζέραρντ) : Μαρτίνεζ, Ντίνι, Κας, Μινγκς, Κονσά, ΜακΓκιν, Ντάγκλας Λουίζ, Νακάμπα (62′ Τσουκβουεμέκα), Κοουτίνιο (70′ Μπουεντία), Ινγκς, Γουότκινς (81′ Τραορέ)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ) : Άλισον, Τσιμίκας, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Τζόουνς (62′ Τιάγκο), Κεϊτά, Φαμπίνιο (30′ λ.τ. Χέντερσον), Ζότα, Ντίαζ (72′ Σαλάχ), Μανέ