Premier League : Πέρασε με…ζόρια από το St. Mary’s η Λίβερπουλ και όλα κρίνονται σε μία εβδομάδα (vid)

Η Λίβερπουλ με Τσιμίκα βασικό και ανατροπή πέρασε από το Σαουθάμπτον και όλα για τον τίτλο στην Πρέμιερ Λιγκ θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική!

Οι «ρεντς» έφτασαν τους 89 πόντους (+66 διαφορά τερμάτων), έναν λιγότερο από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι (+72).

Στο φινάλε (Κυριακή 18:00), οι «γαλάζιοι» υποδέχονται την Άστον Βίλα (του Στίβεν Τζέραρντ) και οι «κόκκινοι» τη Γουλβς.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές λόγω τραυματισμών (Φαν Ντάικ, Σαλάχ) και rotation, με τον Τσιμίκα μεταξύ άλλων να μπαίνει στο βασικό σχήμα.

Οι «Άγιοι» ξεκίνησαν δυνατά και στο 13ο λεπτό προηγήθηκαν με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Ρέντμοντ.

Οι «ρεντς» αντέδρασαν και στο 26ο λεπτό ισοφάρισαν όταν ο Ζότα βρήκε στην περιοχή τον Μιναμίνο και ο Ιάπωνας στην κλειστή γωνία σκόραρε απέναντι στην ομάδα στην οποία αγωνιζόταν ως δανεικός στην περσινή σεζόν.

Στο β’ η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ εξακολούθησε να κυριαρχεί στο ξεκίνημα και έχασε ευκαιρίες με τους Ζότα και Έλιοτ.

Τελικά το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 67ο λεπτό όταν ο Τσιμίκας εκτέλεσε κόρνερ, o Eλιουνούσι γύρισε την μπάλα προς τα πίσω και ο Μάτιπ με κεφαλιά υπό την πίεση του Ουόκερ – Πίτερς, σκόραρε για δεύτερο σερί ματς πρωταθλήματος!

Η ομάδα του Κλοπ έκανε συντήρηση στη συνέχεια κρατώντας το προβάδισμα -και το όνειρο για τους τέσσερις τίτλους σε μία σεζόν – ζωντανό…

Σαουθάμπτον (Χάζενχουτλ): ΜακΚάρθι, Ουόκερ – Πίτερς, Λιάνκο, Στίβενς, Σαλισού, Ρέντμοντ, Ελιουνούσι, Ουόρντ, Πράουζ, Ντιαλό (71′ Ρομέου), Τέλα (71′ Άρμστρονγκ), Μπρόγια (82′ Άνταμς).

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Γκόμεζ (46′ Χέντερσον), Μάτιπ, Κονατέ, Τσιμίκας, Έλιοτ (65′ Οριγκί), Μίλνερ, Τζόουνς, Μιναμίνο, Φιρμίνο (83′ Κεϊτά), Ζότα.