Μεγάλη εμφάνιση της Λάρισας και break στη Ρόδο στην πρεμιέρα των playoffs

Με εντυπωσιακό τρόπο άρχισαν τα playoffs της  Basket League καθώς η Λάρισα νίκησε στη Ρόδο τον Κολοσσό με 71-63 και «έσπασε» την έδρα των αντιπάλων της.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στη Λάρισα (24/5, 17:00) με τους Θεσσαλούς να θέλουν τη νίκη που θα τους φέρει στα ημιτελικά του πρωταθλήματος και τους Ροδίτες να ισοφαρίσουν και να επιστρέψουν στο γήπεδό τους για το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανατρέψουν διαφορές εννέα πόντων που είχε χτίσει ο Κολοσσός Η Hotels ακόμη και στις αρχές της τρίτης περιόδου, και στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 21-10 έφτασαν στη νίκη και το 1-0 στη σειρά. μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι έκαναν τα 20 επιπλέον (52 έναντι 32) ριμπάουντ που μάζεψαν οι Θεσσαλοί και τους επέτρεψαν να σκοράρουν 14 επιπλέον πόντους στις δεύτερες επιθέσεις, αλλά και η άμυνα πυ κράτησε τους γηπεδούχους μόλις στους 63 πόντους και τους υποχρέωσε στην 4η ήττα στη Ρόδο (είχαν 9-3 στην κανονική περίοδο) φέτος.

Ο Ουσμάν Κρουμπάλι με 16 πόντους (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα) 11 ριμπάουντ και 2 μπλοκς ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές που είχαν ακόμη τον Στέφαν Μούντι με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα αλλά και τον Μιχάλη Τσαϊρέλη με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους οι Κένι Γουίλιαμς, Στέφαν Ποτ και Βαγγέλης Μαργαρίτης τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας από 11 πόντους.

Ο Κολοσσός μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι καθώς μετά το αρχικό 7-0 προηγήθηκε με 11-2 στο πρώτο τετράλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν σταδιακά να ροκανίσουν τη διαφορά (11-8) όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και με 6 σερί πόντους του Σλαφτσάκη ξέφυγαν με 22-14 στο 8′ ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 28-19. Σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο στη συνέχεια και οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες με τη Λάρισα ωστόσο να επιστρέφει στο παιχνίδι (30-30 στο 15′) αλλά τον Κολοσσό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +5 στο σκορ (36-31).

Οι Ροδίτες άνοιξαν και πάλι τη διαφορά (44-35) στις αρχές του δευτέρου μέρους όμως η Λάρισα με τους Τσαϊρέλη και Ζάρα μείωσε στο σουτ (46-43) ενώ ένα λεπτό πριν από το τέλος του δεκαλέπτου ολοκλήρωσε την ανατροπή προσπερνώντας με 50-48 έχοντας τρέξει επιμέρους 15-4. Με πέντε διαδοχικούς πόντους του Μούντι η Λάρισα προσπέρασε και πάλι με 61-55 στο 34′ και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα μέχρι τέλους. Στο 38′ με το τρίποντο του Ζάρα η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (59-69) με τον Κολοσσό να μειώνει γρήγορα σε 63-69 αλλά τη Λάρισα στο τελευταίο λεπτό να παίζει καλή άμυνα και να φτάνει στη νίκη και στο 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 36-31, 53-50, 63-71.