Προβάδισμα στη σειρά για τον Παναθηναϊκό, 109-79 τον Άρη

Με ευκολία πήρε προβάδισμα στη σειρά των playoffs ο Παναθηναϊκός καθώς νίκησε με 109-79 τον Άρη στο ΟΑΚΑ.

Με πρώτο σκόρερ τον Ιωάννη Παπαπέτρου (19 πόντους) και επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Από τον Άρη ξεχώρισε ο Τζέιμς Κέλι με 19 πόντους.

Ο γηπεδούχοι έδειξαν από πολύ νωρίς πως δεν είχαν τη διάθεση να χάσουν χρόνο, ώστε να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό. Με 7/7 σουτ ήδη από το 3′ της αναμέτρησης, οι «πράσινοι» πήραν 13 πόντους διαφορά (17-4). Τίποτα απ’ όσα δοκίμασε ο Γιάννης Καστρίτης έδωσε κάτι στην ομάδα του, δεδομένου πως η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει λεπτό με το λεπτό.

Το +21 (34-13) της πρώτης περιόδου προέκυψε χάρη στα 14/17 σουτ του Παναθηναϊκού, ο οποίος συνέχισε με το πόδι στο γκάζι μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με +28 (52-24) έχοντας 17/21 δίποντα και 14 ασίστ, με τον Ντάριλ Μέικον (10 πόντοι με 4/6 σουτ), τον Ιωάννη Παπαπέτρου (15 πόντοι με 7/9 σουτ) και τον Οκάρο Γουάιτ (14 πόντοι με 6/6 σουτ) να είναι ασταμάτητοι, ενόσω ο Άρης είχε 8/19 δίποντα και 2/16 τρίποντα.

Στο δεύτερο μέρος δεν γινόταν να αλλάξει κάτι, από την στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα. Οι «πράσινοι» συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, έχοντας πλέον σε καλύτερο επιθετικό ρυθμό τον Νεμάνια Νέντοβιτς (πέτυχε 14 πόντους στην περίοδο). Κάπως έτσι, η διαφορά έφτασε στο +31 (80-49 στο 30′), με το υπόλοιπο του αγώνα να είναι τυπική διαδικασία αφού και οι δύο ομάδες είχαν το μυαλό τους στη δεύτερη αναμέτρησης της σειράς.

Tα δεκάλεπτα: 34-13, 52-24, 80-49, 109-79.