Νίκησε τη Λάρισα και μείωσε σε 2-1 ο Προμηθέας

Η σειρά των αγώνων για την τρίτη θέση, συνεχίζεται. Ο Προμηθέας επικράτησε με 83-78 στην Πάτρα της Λάρισας και μείωσε σε 2-1, με τους αγώνες πλέον να «μετακομίζουν» στη Λάρισα για το Game 4 την ερχόμενη Τρίτη, 21 Ιουνίου.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 25 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους Πατρινούς, ενώ καθοριστικός, ιδιαίτερα στην 4η περίοδο, ήταν ο Νίκος Γκίκας με 7 πόντους, 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Ακόμη, οι Αντριτς και Φόστερ σκόραραν από 14 πόντους.

Για τη Λάρισα που στην 4η περίοδο «έχασε» με τραυματισμούς τον Στέφαν Μούντι και τον Ζώη Καράμπελα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 18 πόντους. Ο Ουσμάν Κρουμπάλι προσέθεσε ένα ακόμα double-double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ οι Γκριν και Καράμπελας είχαν από 13 πόντους.

Παρά το αρχικό 5-0 της Λάρισας στο παιχνίδι, ο Προμηθέας βρήκε γρήγορα ρυθμό και πήρε ο ίδιος προβάδισμα στο σκορ. Έχοντας επιθετική πολυφωνία, οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +10 (21-11) λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με 21-13. Η Λάρισα πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι βρίσκοντας σκορ από τους ψηλούς της, ενώ με ένα επιμέρους 12-2 ισοφάρισε σε 25-25 στο 14′, ενώ δίνοντας συνέχεια στην καλή της περίοδο έφτασε και στο +5 (26-31) δύο λεπτά αργότερα. Ωστόσο ο Προμηθέας βρήκε λύσεις, κάλυψε τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με ένα καλάθι (40-38).

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 47-40 και 50-44. Τσαϊρέλης και Μούντι όμως έχτισαν ένα σερί 11-0 για τη Λάρισα που προσπέρασε με 55-50 στα μέσα της τρίτης περιόδου, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα με 62-56. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους και σταδιακά στην τέταρτη περίοδο άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Ο Δ. Αγραβάνης μείωσε σε 65-67 στο 34′ ενώ στο 38′ ο Γκίκας με μία βολή ξανάδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (76-75). Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Γκίκας με τρίποντο διαμόρφωσε το 81-77, ενώ ο Δ. Αγραβάνης στα 28” κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του διαμορφώνοντας το (τελικό) 83-78.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 56-62, 83-78.