Τρίτη στον κόσμο η Εθνική πόλο!

© 2022 ANNA SZILAGYI / AP IMAGES

Η Εθνική μας ομάδα κατέκτησε το τρίτο χάλκινο μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στην ιστορία της, μετά από εκείνα του 2005 και του 2015, καθώς νίκησε την Κροατία με 9-7. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ο Κώστας Κάκαρης, ο οποίος σημείωσε τρία γκολ. Οι Έλληνες στάθηκαν εξαιρετικά στην άμυνα, καθώς η εστία του Τζωρτζάτου παραβιάστηκε μόνο όταν οι Κροάτες είχαν παίκτη παραπάνω.

Σύμφωνα με το SPORT 24, το πρώτο οκτάλεπτο ξεκίνησε όπως το περιμέναμε, με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετικές άμυνες με πολύ καλά blocks. Ενδεικτικό είναι ότι το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 6′ για την Εθνική μας. Ο Φουντούλης τροφοδότησε τον Κάκαρη και αυτός με ένα εξαιρετικό γυριστό νίκησε τον Μπίγιατς.

Λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου είχαμε διακοπή στο παιχνίδι, λόγω σύγχυσης των διαιτητών. Ο Χαρκόφ με ένα δυνατό σουτ λίγο έλειψε να νικήσει τον Τζωρτζάτο, ο οποίος πρόλαβε και απομάκρυνε την μπάλα πριν περάσει ολόκληρη την τελική γραμμή. Οι διαιτητές έδειξαν γκολ αρχικά, ωστόσο μετά από λίγα λεπτά το ακύρωσαν ως όφειλαν.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Εθνική μας μπήκε φουριόζα και πέτυχε γρήγορα δύο γκολ. Αρχικά με ένα ακόμα υπέροχο γκολ του Κάκαρη και έναν κεραυνό του Σκουμπάκη. Ο Χαρκόφ κατάφερε να πλήξει τη γαλανόλευκη άμυνα, αλλά το έκανε μέσα από τα έξι μέτρα και το γκολ του ακυρώθηκε. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Αργυρόπουλος έκανε το 4-0 με ωραίο σουτ.

Οι Κροάτες έλυσαν το γόρδιο δεσμό στα 12.5 λεπτά. Ο Μπούκιτς βρήκε κενό χώρο και νίκησε τον Τζωρτζάτο (4-1). Στο τελευταίο κομμάτι του οκταλέπτου, οι Κροάτες έπαιξαν πιο προσεκτικά και μείωσαν σε 5-3 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με γκολ των Κροατών, ξανά με παίκτη παραπάνω με τον Μπούκιτς να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ (5-4). Ωστόσο η αιχμή του δόρατός μας σε αυτό το παιχνίδι, ο Κάκαρης ξανά ήταν στη σωστή θέση και από κοντά έκανε το 6-4.

Το θετικό της πρόσωπο στην άμυνα εμφάνισε και στο δεύτερο κομμάτι του τρίτου οκταλέπτου η Εθνική μας, η οποία σκέπασε την εστία του Τζωρτζάτου. Οι Αργυρόπουλος – Κανακάκη ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 8-4 και το τελικό σκορ του τρίτου οκταλέπτου διαμόρφωσε ο Χαρκόφ από πλάγια θέση.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο οι Κροάτες εμφανίστηκαν πιο δυνατά, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, όμως η Εθνική μας ανταποκρίθηκε με εξαιρετικές επεμβάσεις του Τζωρτζάτου. Ο Γεννηδουνιάς εκτέλεσε τον Μπίγιατς δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα έκανε το τελειωτικό χτύπημα, με το 9-7 να είναι το τελικό σκορ.

Οκτάλεπτα: 1-0, 4-3, 3-2, 1-2