Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18: Εξαιρετικοί οι αθλητές και αθλήτριες μας, πέντε νέες προκρίσεις σε τελικούς

Με τον Γιώργο Παπαναστασίου να πετυχαίνει βολή στα 71,50 μ. στον προκριματικό της σφυροβολίας και να προκρίνεται στον τελικό του αγωνίσματος, ξεκίνησε το πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ18 στην Ιερουσαλήμ.

Ο νεαρός αθλητής σημείωσε την επίδοση που απαιτούνταν για απευθείας πρόκριση στον αγώνα της Τετάρτης κι έδειξε παράλληλα πως εκεί θα είναι σε θέση να διεκδικήσει ακόμη και το μετάλλιο. Ο νεαρός έχει ατομικό ρεκόρ 77,52 μ., που είναι η τρίτη επίδοση στο σύνολο των αθλητών, που μετέχουν στη διοργάνωση. Ο Παπαναστασίου κατέκτησε φέτος το ασημένιο μετάλλιο στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα. Στο β’ γκρουπ της σφυροβολίας συμμετείχε ο Δημήτρης Κυρίτσης, ο οποίος ξεκίνησε με δύο άκυρες βολές και στην τρίτη του προσπάθεια πέτυχε 62,41 μ., επίδοση που δεν ήταν αρκετή να τον στείλει στον τελικό.

Στον τελικό Τριανταφύλλου και Παναγιώτου

Με δυο Ελληνίδες θα γίνει ο τελικός του επί κοντώ μετά τις πολύ καλές παρουσίες της Ηλιάνας Τριανταφύλλου και της Ευγενίας -Μαρίας Παναγιώτου στον προκριματικό του αγωνίσματος. Η Τριανταφύλλου δεν είχε κανέναν πρόβλημα να φτάσει στα 3,80 μ., δίχως χαμένες προσπάθειες και να περάσει στον τελικό της Πέμπτης, εκεί όπου θα είναι ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση μεταλλίου. Η νεαρή προέρχεται από το 4,15 μ. της Θεσσαλονίκης, που είναι η δεύτερη επίδοση ανάμεσα στις μετέχουσες στον αγώνα. Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε η Ευγενία – Μαρία Παναγιώτου, που ξεπέρασε τα 3,80 μ. και έδειξε έτοιμη για ακόμη μεγαλύτερα άλματα. Η αθλήτρια έχει ατομικό ρεκόρ 3,85 μέτρα.

Ισχυρό δίδυμο στον τελικό της σφαιροβολίας

Δυνατή ελληνική εκπροσώπηση θα έχει η χώρα μας στον τελικό της σφαιροβολίας. Ο Χρήστος Παπαδόπουλος και ο Δημήτρης Αντωνάτος πέρασαν σήμερα από τη διαδικασία του προκριματικού με 18,21 μ. και 18,10 μ., αντίστοιχα και πλέον θέτουν υψηλούς στόχους για τον αυριανό αγώνα. Ο Αντωνάτος έχει ατομικό ρεκόρ 19,35 μ., που είναι η πέμπτη επίδοση ανάμεσα στους αθλητές που μετείχαν στον προκριματικό και του επιτρέπει ένα καλό πλασάρισμα. Με υψηλές προσδοκίες θα μπει στον τελικό και ο Παπαδόπουλος (ατομικό 19,35 μ.), που σήμερα το απόγευμα μετέχει στον τελικό της δισκοβολίας.

Το πάλεψε ο Σιώμος – Γκίζας

Ο Φίλιππος Σιώμος – Γκίζας στα 2.000 μ. στιπλ ήταν το πρώτο μέλος της ελληνικής ομάδας, που ξεκίνησε την προσπάθεια του στη δεύτερη ημέρα των αγώνων. Ο αθλητής ταξίδεψε στην Ιερουσαλήμ με 6.06.41 και τερμάτισε στο σημερινό αγώνα σε 6.07.97 για να καταλάβει την 18η θέση στο σύνολο, αρκετά κοντά στην πρόκριση στον τελικό.

Ο Κυριακίδης στον ημιτελικό των 200 μ.

Ο Βασίλης Κυριακίδης προκρίθηκε στον ημιτελικό των 200 μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 με 21.80 (2,3) κάνοντας πολύ καλή κούρσα. Ο νεαρός έχει ατομικό 21.87, το οποίο θέλει να βελτιώσει στον αυριανό ημιτελικό. Στο ίδιο αγώνισμα ο Αντώνης Τζιαμπίρης πέτυχε 22.27 (2,6) και κατέλαβε την 21η θέση στο σύνολο.

Η Μαρία Βαρελά τερμάτισε στην όγδοη της τέταρτης προκριματικής σειράς των χαμηλών εμποδίων με 64.49 και ολοκλήρωσε ικανοποιητικά την παρουσία στο αγώνισμα. Η αθλήτρια κατέλαβε την 27η θέση στο σύνολο.

Η Ήβη- Φανή Σενκάλα αγωνίστηκε στα 200 μ. και κατέλαβε την 19η θέση στο σύνολο με 25.26 (1,6), επίδοση κοντά στο ατομικό της 25.07.

Η Βασιλική Λογοθέτη πραγματοποίησε πολύ καλή παρουσία στον ακοντισμό 7άθλου, όπου είχε βολή στα 41,03 μ., επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ. Νωρίτερα η αθλήτρια είχε πετύχει 5,41 μ. (1,4) στο μήκος και έκλεισε το πρωινό πρόγραμμα με 4.227 βαθμούς. Το αγώνισμα του επτάθλου ολοκληρώνεται το απόγευμα με τα 800 μέτρα.