LaLiga : “Καρέ” της Μπαρτσελόνα στο “Reale Arena”, άνοιξε…λογαριασμό ο Λεβαντόφσκι (vid)

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι είχε τα 34α γενέθλιά του, ωστόσο για να κάνει… πάρτι στο Σαν Σεμπαστιάν χρειάστηκε να περάσει στον αγώνα ο Άνσου Φάτι. Όταν ο Τσάβι τον έριξε στη μάχη, η Μπαρτσελόνα έπαιξε εκπληκτικό ποδόσφαιρο και διέλυσε τη Ρεάλ Σοσιεδάδ με 4-1 για τη 2η αγωνιστική της La Liga.

Οι Καταλανοί μετρούσαν τρία σερί παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς γκολ (ύστερα και από το 0-0 στην πρεμιέρα κόντρα στη Ράγιο), με τον Πολωνό να βάζει τα πράγματα στη θέση τους μόλις στα 44 δευτερόλεπτα με το πρώτο γκολ του στους “μπλαουγκράνα”. Η χαρά για το 1-0 κράτησε πέντε λεπτά, αφού οι κόντρες ευνόησαν τον Αλεξάντερ Ίσακ για την ισοφάριση στο 6′.

Το παιχνίδι περιελάμβανε ευκαιρίες εκατέρωθεν και τον Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν να αποσοβεί το 2-1 στο 1ο ημίχρονο. Στο 2ο μέρος δεν τα κατάφερε, αλλά οι Βάσκοι έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από οφσάιντ και το τέρμα δεν μέτρησε.

Ο Τσάβι έριξε στον αγώνα τον Φάτι στο 64′ και αμέσως άρχισε η αντεπίθεση των φιλοξενουμένων. Ο 19χρονος Ισπανός με τακουνάκι έβγαλε ασίστ στον Ουσμάν Ντεμπελέ για το 2-1 στο 66′ και δύο λεπτά αργότερα η μπάλα κρύφτηκε ξανά, με τον Φάτι να την εμφανίζει στον Λεβαντόβσκι για το 3-1. Στο 79′, ήταν η σειρά του Πολωνού να τροφοδοτήσει τον Φάτι με τακουνάκι (και τη βοήθεια μιας κόντρας) και αυτός να χριστεί σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.