Serie A : “Γκέλα” της Γιουβέντους στη Γένοβα, νίκη με Σμόλινγκ για τη Ρόμα (vid)

Δύο βαθμούς άφησε στο Luigi Ferraris η Γιουβέντους, που είχε μεν τις ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει κόντρα στη Σαμπντόρια.

Η πρώτη απώλεια βαθμών από πλευράς Γιουβέντους στο νέο πρωτάθλημα είναι γεγονός, καθώς η Σαμπντόρια τής έστησε μπλόκο στο Λουίτζι Φεράρις, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0) για τη δεύτερη αγωνιστική της Serie A.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους στις δύο εστίες. Στο έβδομο λεπτό Λερός έφτασε κοντά στο να σκοράρει από πολύ πλεονεκτική θέση, όμως ο Περίν και το δοκάρι του στέρησαν το γκολ.

Η καλύτερη στιγμή για τη Γιουβέντους ήταν στο 15′, όμως το δυνατό σουτ του Κουαδράδο εξουδετερώθηκε από τον Αουδέρο, ο οποίος ανταποκρίθηκε με ωραία επέμβαση.

Λίγο πριν, η Ρόμα νίκησε δύσκολα την Κρεμονέζε χάρη σε ένα γκολ του Σμόλινγκ στο 65ο λεπτό. Το σημαντικό για τους “τζιαλορόσι” είναι ότι ξεκίνησε ιδανικά τη φετινή Serie A, έχοντας καταγράψει δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.